تاریخچه پارتیشن

معنی کلمه پارتیشن در فرهنگ معین :

دیواری ثابت یا متحرک و نازک برای تقسیم کردن اتاقی بزرگ به بخش های کوچکتر می باشد.

تاریخچه پارتیشن اداری :

درسال 1960 فردی به نام هرمان میلر اقدام به تاسیس شرکت تحقیقاتی به نام « هرمان میلر » کرد که ماموریت این شرکت حل مشکلات مربوط به مبلمان و رفع مشکلات استفاده از مبلمان بود .هرمان میلر مدیریت فعالیت های روزانه شرکت رابه فردی به نام رابرت  پروسپت واگذار نمود . دغدغه پروسپت تسهیل و بهبود زندگی مردم بود . او تحقیقات بزرگ و متمرکزی جهت دست یافتن به این امر انجام داد.

پروسپت در اواخر دهه 1940 کار خود رابه عنوان یک طراح آغاز کرد . هرمان میلر از او جهت ایجاد یک سیستم ارتباطی منحصر به فرد دعوت به همکاری نمود . مطالعات پروسپت شامل یادگیری درمورد روش هایی بود که افراد در یک دفتر کار می کنند ، چگونگی تبادل اطلاعات و اینکه چگونه چیدمان یک دفتر کار بر نحوه عملکرد کارمندان تاثیر میگذارد .او با  جان ایوانز (محقق در زمینه آرایش و الگو ) ، تری آلن و کارل فراست (روانشناس دانشگاه ایالتی میشیگان) و رابرت سامند (محقق در زمینه تأثیرات فضا های مختلف بر سلامت روان ) و همچنین با تعدادی از متخصصان ، ریاضی دانان و روانشناسان رفتاری در این زمینه مشورت کرد.

پروسپت به این نتیجه رسید که در طول قرن بیستم با توجه به افزایش چشمگیر حجم اطلاعات تبادل شده ، محیط های اداری تغییرات قابل ملاحظه ای داشته اند. علارغم تغییرات ایجاد شده در نحوه کار کارمندان که می بایست نسبت به تجزیه وتحلیل وسازماندهی ونگهداری آن اقدام میکردند، نحوه چیدمان دفاتر کار بدون تغییر مانده بود . علاوه برآن کارمندان نیز همچنان در یک اتاق بزرگ  به شکل ردیفی پشت میز های کاری که هیچگونه حریم خصوصی نداشتند نشسته بودند. پروسپت در تحقیقات خود ذکر کرد که محیط باز کاری مانع ارتباط میان کارکنان می شود و همچنین سدی در مقابل ابتکار عمل آنان می باشد. همچنین فهمید که کارمندان از اینکه ساعات متمادی در یک وضعیت بنشینند رنج می برند. او همچنین به این نتیجه رسید که کارکنان در کنار انجام وظایف خود نیاز به حفظ حریم شخصی و ارتباط با یکدیگر دارند . به دنبال حل این مشکل کارمندان ، پروسپت و شرکت تحقیقاتی هرمان میلر در سال 1964 طرح اکشن آفیس 1 را ارائه کردند .

اکشن آفیس 1 میز های کاری را در ارتفاعات مختلف نشان می داد که به خاطر نوع طراحی اش به کارمندان آزادی حرکت می داد و کارمند ، خود با توجه به کاری که انجام می داد، میز کارش را در بهترین وضعیت تنظیم می کرد.علارغم ایده آل بودن اکشن آفیس 1 برای دفاتر کوچک اداری ، این محصول برای دفاتر بزرگ اداری مناسب نبود؛

 چون اولا  گران قیمت بود و  ثانیا پیاده کردن آن دشوار بود. پس از فروش پایین اکشن آفیس 1 ، پروسپت همچنان به تحقیقات خود در  قالب اکشن آفیس 2 ادامه داد.

هدف پروسپت حفظ حریم شخصی کارکنان بود بدون اینکه تاثیری بر روی محیط  و کارمندان اطراف خود بگذارند. او متوجه شد که حفظ حریم شخصی افراد باعث بالا رفتن کارایی و بهره وری آنان می شود و همچنین دریافت که افراد احتیاج دارند تا به خارج از محیط شخصی خود نیز مشرف باشند.

اکشن آفیس 2 دارای قطعات قابل تعویض ، استاندارد وساده برای جمع آوری و نصب بودند. مهم تر اینکه بسیار انعطاف پذیر و دارای قابلیت تغییر متناسب با نیاز های دفتر کار را داشتند.طرح اکشن آفیس 2, موفقیتی بی سابقه بود و با استقبال فراوانی مواجه شد چنانکه بوسیله سایر تولید کنندگان تقلید و کپی برداری شد.

اینگونه شد که پارتیشن پا به عرصه وجود نهاد و امروزه با بهره گیری از انواع پارتیشن های اداری وخانگی ، تکجداره و دوجداره، محیطی دل انگیز و زیبا برای افراد به وجود آمده است.

منبع : https://en.wikipedia.org/wiki/Action_Office

پارتیشن

پارتیشن یک دیوار جداکننده

در زمان‌های گذشته اصولاً برای جداسازی فضا از دیواره‌ها استفاده می‌شد، این دیواره‌ها به‌طور کامل فضا را جدا کرده و باعث می‌شد که هر فضا مسطح به چند فضای کوچک‌تر تبدیل شود، برای تولید هر قسمت کوچک‌تر به یک چهاردیواری نیاز بود، که این چهاردیواری متشکل از چهار دیوار متقاطع بود، این کار باعث ایجاد یک فضای مخصوص و منحصربه‌فرد برای شخص می‌شد، حال‌آنکه این کار فضا را از یگانگی و وحدت درمی‌آورد و از طرفی این دیواره‌ها فضا را به‌صورت دلگیری ایجاد می‌کردند، پس روش قدیمی دارای مزایا و معایبی بود. اما از طرفی امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و همین‌طور تغییر مساحت فضاها و توجه بسیار زیاد به طراحی داخلی و اثرات آن و همین‌طور فنگشویی در دکوراسیون داخلی باعث شده که، از دیواره‌های جداکننده استفاده شود، این دیواره‌های جداکننده که پارتیشن نامیده می‌شوند، علاوه بر اینکه فضا را دل‌باز نگه‌داشته و زیبا می‌سازند، دید کاملی به مهمان و یا کسی که وارد اتاق می‌شود می‌دهد و از طرفی بخصوص در مکان‌های اداری که یک مدیر نیاز به مشرف بودن به تمام کارمندان را دارد پارتیشن‌ها بهترین گزینه است، این نوع از جداکننده‌ها به دلیل اینکه نور را به‌خوبی عبور داده و زیبایی آن‌ها بسیار بیشتر از چهاردیواری‌های قدیمی می‌باشد، استفاده از آن‌ها رایج بوده و امروزه تقریباً از آن‌ها در همه‌جا استفاده می‌شود.

پارتیشن

انواع پارتیشن‌های جداکننده

کلمه پارتیشن در اصل به معنای جداسازی و قسمت‌بندی کردن است. اما در دهه‌های گذشته، پارتیشن‌ها عموماً از زمین تا سقف ارتفاع داشته و در دو طرف آن‌ها محفظه‌هایی برای قرارگیری اشیاء تزئینی وجود داشت، که از دو طرف قادر به دیدن آن‌ها بودیم، از این نوع پارتیشن‌ها اصولاً در خانه‌ها و جدا کردن مکان حال و پذیرایی استفاده می‌شد، اما امروزه پارتیشن‌ها انواع مختلفی پیدا کردند، از پارتیشن‌ها با قدهای کوتاه گرفته تا بلند، همین‌طور پارتیشن‌ها دارای متریال ها و جنس‌های مختلفی شده‌اند که برای مثال پارتیشن‌های چوبی، شیشه و آلومینیومی را می‌توان نام برد و امروزه از پارتیشن‌ها به‌عنوان یک عنصر مهم در طراحی دکوراسیون داخلی خانه استفاده می‌شود.

مقاله پیشنهادی : پارتیشن های خانگی و مزایای آنها

محل‌های استفاده از دیواره‌های جداکننده

برای استفاده از این دیواره‌های جداکننده هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما عملاً می‌توانید در همه‌جا از آن‌ها استفاده کنید، اما اگر از آن‌ها می‌خواهید در فضای خانه استفاده کنید باید بدانید که می‌توان از آن‌ها برای جداسازی مکان‌های مختلف به‌مانند، حال و پذیرایی مکان غذاخوری، تبدیل یک اتاق‌خواب به دو اتاق مجزا برای کار و استراحت و کارهای دیگر می‌توان انجام داد.

پارتیشن

دیگر قابلیت دیوار جداکننده

پارتیشن‌ها علاوه بر اینکه زیبایی دارند و حاصل دکوراتیو محسوب می‌شوند، یک قابلیت دیگر نیز دارند و آن این است که، به دلیل فرم توخالی خود و داشتن مکان برای گذاشتن اجزاء دکوراتیو درون آن‌ها، با استفاده با از نور می‌توان آن‌ها را به اجزاء زیباتری تبدیل کرد برای مثال درون اتاق کودکان می‌توانیم با قرار دادن اسباب‌بازی‌ها و وسایل کودکان درون آن‌ها و نورپردازی زیبا از سقف پارتیشن بر روی آن‌ها یک دکوراسیون داخلی زیبا و جذاب ایجاد کنیم، از طرفی دیواره‌های جداکننده انواع دیگری نیز دارند، برای مثال می‌توان به دیواره‌های جداکننده‌ای اشاره کرد که از سقف آویزان می‌شوند این نوع از دیواره‌های جداکننده فضا را به شکل مجازی و دیداری جدا کرده و بیشتر برای ادارات استفاده می‌شود استفاده از این نوع دیواره‌ها درون ادارات باعث نورگیر بودن فضا و زیبایی آن می‌شود، امروزه پارتیشن‌هایی به وجود آمده‌اند که دارای خلاقیت هستند، یعنی ما را در دکوراسیون داخلی با دست‌باز رها کرده و می‌گذارند هر کاری که بخواهیم انجام دهیم. این نوع از پارتیشن‌ها که بر روی داربست چوبی یا آلومینیومی مونتاژ می‌شوند، دارای قابلیت‌های مختلفی مانند، وجود مکعب‌ها و دیواره‌های جداکننده کوتاه و بلند هستند، که این تغییرات و این نوع از چیدمان می‌تواند به میزان زیادی به زیبا کردن فضا و طراحی دکوراسیون داخلی منزل ما کمک کند.

مقاله پیشنهادی :

پارتیشن های اداری و مزایای آنها

به اشتراک بگذارید: B D C V
پارتیشن-اداری