دکوراسیون خانگی

طراحی داخلی به عنوان یک صنعت، شغل و هنر در سراسر دنیا شناخته شده است. طراحی داخلی در واقع بهتر کردن  فضای داخلی خانه و یا هر مکان دیگری است به طوری که زیباتر و پرکاربرد تر به نظر برسد. بیشتر وقت تمامی انسان ها در فضاهای داخلی متنوع به خصوص فضای داخلی خانه می گذرد و باید طوری طراحی شود تا بتواند به نیاز های اساسی ما پاسخ دهد. بنابراین می توان گفت کیفیت فضـــای داخلی از یک طرف تأثیر مســـتقیمی بر نحـــوه انجـــام فعالیت های ما در آن دارد و از طرف دیـــگر نگرش، احـــوال و شخصیت ما را تحت تأثیر قرار می دهـــد. پس یکی از اهداف طراحی داخلی تبدیل کردن محیط برای بهینه کردن وضعیت روحی افراد و ایجاد مکانی ارام بخش برای افراد می باشد.

دکوراسیون خانگی

تاثیر دکوراسیون در معماری داخلی

فضای معماری بدون طراحی داخلی یا اصلاً قابل استــــفاده نیست و یا در صورت قابل استفاده  بودن، کارآیی لازم و بهینه را نخواهد داشت. طراحی داخلی می تواند بر تمامی اعضای خانواده  تاثیر گذار باشد. از این رو موضوع طراحی داخلی به هیچ وجه محدود به اقشار مرفه و خانه های اعیانی نیست.طراحی داخلی می تواند برای کل جامعه و طبقات کم درآمد هم مفید باشد. با توجه به این که در حال حاضر خانه ها با مساحت کوچک تری ساخته می شوند استفاده از اصول طراحی داخلی در هر منزلی یک اصل گریز ناپذیر حساب می شود. از آنجا که طراحی داخلی در ارتباط  مستقیم با ویژگی های روحی ـ روانی انسان قرار دارد، بایستی برای نیل به یک طرح مطلوب، ویژگی های رفتارهای انسانی در فضا های داخلی زیستی اعم از عمومی و خصوصی، در طراحی به دقت مورد توجه قرار گیرد.

چه مواردی در طراحی فضای داخلی مورد توجه قرار می گیرد ؟

طراح به هنگام طراحی فضای داخلی با دو مقوله سر و کار دارد: کاربرد آن فضا، و احساس و تأثیری که می خواهد آن فضا بر استفاده کننده داشته باشد. طراحی داخلی طیف گوناگونی از عناصر و مؤلفه ها از قبیل فرم، نور، رنگ، بافت، کف، سقف، دیوار، عناصر کار کردی و تزیینی و مبلمان را در بر می گیرد. این عناصر ابزارهای کار طراح هستند که همگی باید بطور هماهنگ و متناسب در یک طرح مرتبط و خوشایند قرار گیرند.

دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی رشته ای بین  میان معماری و طراحی قرار می گیرد، به همان میزان که شامل جنبه های کار بردی، ساختاری و فنی می  شود، طراحی تجسمی و جنبه های بصری و زیبایی شناسانه را نیز در بر دارد. از این رو طراحی داخلی اغلب در ردیف هنرهای تجسمی به حساب آمده است و برای موفقیت در آن، بایستی تا حد نسبتاً زیادی با عناصر و اصول طراحی تجسمی و مبادی سواد بصری آشنا بود. اگرچه طراحی داخلی امروزه به عنوان یک تخصص شناخته می شود و محدوده بسیار وسیعی را در بر می  گیرد، اما از آنجایی که این رشته در ارتباط مستقیم با فضای داخلی خانه و زندگی روزمره می باشد، شناخت الفبای طراحی داخلی و تبیین مبانی آن به زبان ساده برای عموم مردم و بویژه زنان خانه دار، به قابل فهم کردن آن و برخوردی علمی با این پدیده خواهد انجامید و در نهایت تأثیری عمیق بر کیفیت فضا های زیستی جامعه ما خواهد داشت.

مقاله پیشنهادی: بکارگیری پارتیشن بندی در طراحی داخلی

معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون

معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون ۳ کلمه ای هستند که با هم اشتراکات بسیار زیادی دارند .هدف همه ی آنها بهبود کیفیت زندگی از طریق بهبود فضا است.

دکوراسیون داخلی

امروزه این مبحث در بین اقشار مهم بسیار مهم شده است. در بسیاری از کشور ها این مبحث را به صورت تخصصی در اورده اند و ان را تدریس می کنند در نتیجه امروزه توجه بسیار زیادی به این بخش شده است. نکته مهم در مورد دکوراسیون داخلی این است که می توان از الگوهای بسیار متنوعی  در دکوراسیون استفاده کرد و هیچ  محدودیتی بین انتخاب سبک مدرن و کلاسیک وجود ندارد. شما می توانید با توجه به هدف مورد نظر و سبک شخصیتی و همچنین سلیقه خودتان بهترین الگو را برای دکوراسیون منزل خود ایجاد کنید.

دکوراسیون داخلی

تاثیر پارتیشن در دکوراسیون داخلی

مطمئنا شما هم در هنگام انتخاب یک دکوراسیون مناسب برای منزل یا محل کار خود به نکات مختلفی توجه داشته اید و یا از افرادی که در این کار تخصص دارند کمک گرفتید. استفاده از پارتیشن ها در دکوراسیون داخلی بسیار مهم است و می تواند بسیار به ایجاد دکوراسیون خانگی زیبا کمک کند. بدیهی است که برای چیدمان  یک محیط گاهی اوقات نیاز دارید یک فضا را تفکیک نمایید. این کار به این منظور انجام می شود که بتوان از یک متراژ مشخص استفاده های بیشتری نمود؛ احتمالا شما  با مشاهده ی دکوراسیون داخلی شرکت ها، آژانس های مسافرتی، کلینیک های درمانی متوجه این موضوع شده اید که خیلی راحت با استفاده از پارتیشن های مناسب برای هر پرسنل یا هر بخش کاری محیطی مستقل را فراهم نموده اند.

مقاله پیشنهادی: راهکارهای بهبود دکوراسیون اداری

تاثیر پارتیشن در طراحی دکوراسیون فضا

در واقع استفاده کردن پارتیشن ها و جدا کردن و تقسیم کردن فضای داخلی می تواند زیبایی یک محیط را زیبا تر و پر کاربرد تر کند. یکی از مزیت های مهم استفاده از پارتیشن ها در منازل مقرون به صرفه  بودن ان است چون لازم نیست برای زیبایی فضای داخلی مورد نظر هزینه زیادی انجام داد.

به بیان دیگر پارتیشن بندی به جداسازی بخش های مختلف دکوراسیون داخلی بدون استفاده از دیوارهای آجری و سیمانی را می گویند. در مدل پارتیشن ها  از گیاهان طبیعی ، نرده کشی چوبی و دیوارهای کاذب استفاده شده است. در حقیقت پارتیشن بندی علاوه بر جداسازی بخش هایی از خانه می تواند در زیبایی دکوراسیون داخلی هم تاثیر گذار باشد.

مزایای به کار گیری پارتیشن در دکوراسیون داخلی

 • افزایش جذابیت و تاثیر بر زیبایی دکوراسیون داخلی
 • در مواردی می تواند نقش عایق صوتی را داشته باشد.
 • تقسیم و تفکیک فضای داخلی و استفاده ی بهینه از آن
 • ...

دکوراسیون داخلی واهمیت آن بهینه سازی و زیباسازی فضا  

امروزه اهمیت طراحی مناسب فضای داخلی منزل و محیط کار و تاثیر آن در افزایش بهره وری و ایجاد حس آرامش امریست انکار ناپذیر .هرچند استفاده از میلگرد و رابیتس و متعاقب آن گچ یا سیمان سالهاست در کشور ما رواج دارد اما در طول این مدت نحوه طراحی داخلی بویژه طراحی دکوراسیون سقف دستخوش تغییرات زیادی شده است. سابق بر این طرحها همگی یک چهارچوب خاصی داشتند، استفاده از اشکال منظم، چند ضلعی منظم، دایره یا بیضی و یا تلفیقی از این اشکال بسیار متداول بود اما امروزه طراحان داخلی سعی دارند کمتر از قرینه سازی استفاده نمایند و یا به بیان بهتر سبکهای کلاسیک رفته رفته جای خود را به سبکهای مدرن داده اند.

پارتیشن و دکوراسیون

 

استفاده بهینه از فضا :

توجه به فضای داخلی و نحوه و تقسیم بندی پلان ها، نقش مهمی را در ساختار معماری یک بنا بر عهده دارد. طراحی فضایی با انعطاف پذیری بالا و تنوع پذیر از لحاظ چیدمان و آرایش سطوح می تواند کارکرد های مختلفی را بپذیرد و این در حالی است که مخاطب احساس رضایت بیشتری از فضا خواهد داشت. استفاده از جدا کننده های سبک و قابل حمل، شفاف سازی، رنگ بندی های متناسب با نیاز های موجود، تنوع مصالح، توجه به نحوه قرار گیری و تعامل مابین فضاهای مختلف از جمله ویژگی هایی هستند که در کنار ساختار خاصی که برای یک پلان معماری در نظر گرفته شده است، می تواند بر غنای آن افزوده و حتی قسمتی از مشکلات آن را حل کند.

در دکوراسیون داخلی یک فضا گاهی  نیاز داریم از یه اتاق با چند کاربری مختلف استفاده کنیم ، برای حل این مشکل می توانیم یک فضای بزرگ را به چند قسمت تقسیم کنیم به طوری که این قسمت ها به طور کامل از هم جدا نشوند بلکه تنها عملکردشان از یکدیگر متفاوت شود . این جداسازی عملکردی به وسیله ی پارتیشن یا همان جداکننده ها صورت می گیرد . با یک انتخاب هوشمندانه می توانید پارتیشنی انتخاب کنید که علاوه بر جداسازی ، فضای اضافه نیز برای شما ایجاد کند .

پارتیشن و دکوراسیون

 

چند مورد از کاربرد استفاده از پارتیشن برای بهینه سازی فضا :

 • پارتیشن می تواند در نقش یک عنصر متفاوت ساخته شده از چوب عمل کند، این پارتیشن در عین جداسازی فضا، دید فضای ناهار خوری به آشپزخانه را محدود کرده است.
 • با قرار دادن کتابخانه بین دو فضا در عین جداسازی فضا، قسمتی کاربردی به خانه اضافه کرده اید.
 • پارتیشن دکوراتیو فلزی را می توان نقطه ی تمرکز فضا به حساب آورد، وجود پیچ و خم های فلزی آن در میان سایر مبلمان که از اشکال منظم هندسی تشکیل شده اند مشخصه ی منحصر به فرد این طراحی است.
 • پارتیشن با درب کشویی شیشه ای. فضای محدود شونده توسط این پارتیشن، می تواند متغیر باشد. همچنین شیشه ای بودن این جداکننده عبور نور طبیعی را فراهم می کند.
 • نصب پانل های شیشه ای رنگی علاوه بر بهینه سازی فضا باعث زیباسازی نیز می شود.
 • می توان از پرده به عنوان جدا کننده ی دو فضا استفاده کرد. مزیت این روش ارزان قیمت بودن آن است.
 • برش چوب یا ام دی اف به اشکال خلاقانه ی مختلف
 • استفاده از درب های چوبی کشویی یا ثابت
 • ایجاد نیم دیوار و ستون برای تفکیک دو فضا ایده ی جالبی است، این دیوار فضای غذا خوری را از نشیمن جدا کرده در عین حال نور طبیعی، به راحتی در تمامی فضا وارد می شود.همچنین کابینت موجود در این دیوار برای قرار گیری تجهیزات غذا خوری در نزدیکی میز غذا خوری  بسیار مناسب است.
 • استفاده از دیوارهای جداکننده با بافت های متنوع، فضا را هیجان انگیزتر می کند.

نکاتی برای انتخاب پارتیشن مناسب

انتخاب پارتیشن اداری مناسب برای فضای کاری ، نیازمند رعایت اصول اولیه طراحی دکوراسیون اداری و توجه کامل به نوع خدمات و نیازهای فضای مورد نظر است تا بتوان به بهترین و مناسب ترین نتیجه و طرح رسید.

طراح دکوراسیون اداری همیشه باید متناسب با فضای کاری باشد و طرحی مناسب برای بهبود راندمان کاری کارکنان و ایجاد زیرساختی خوب برای بالا بردن پرستیژ مجموعه ارائه دهد ؛ که نهایتا به برداشتن گامهایی مناسب در جهت برندینگ مجموعه و سازمان کمک کند . هر مجموعهممکن است تعریفی متفاوت از رضایتمندی مخاطب و ارباب رجوع داشته باشد. اما در هر حال باید اصول اولیه و بنیادی را همیشه مدنظر قرار داد.

بدون شک ساختار ساختمان اداری مورد نظر عامل بسیار موثری در نوع و جزئیات طراحی دکوراسیون اداری میباشد، همچنین نوع معماری داخلی و دیوارچینی و به کارگیری درست از پارتیشن های اداری نیز موضوعات بسیار تعیین کنندهای میباشند. انتخاب پارتیشن اداری مناسب از لحاظ رنگ و نوع و جنس و یا تک جداره و دوجداره بودن جزو اصلی ترین عوامل دکوراسیون اداری میباشند.

پارتیشن اداری با کیفیت با هدف سهولت نصب و جابجایی به شکل مدولار طراحی میشوند تا امکان تغییر ساختار و ایجاد فرم های متنوع به راحتی فراهم شود . طراحی پارتیشن های اداری مرغوب به گونه ای  است که هنگام اجرا و نصب کمترین میزان آسیب را به محیط وارد آورد.

پارتیشن و دکوراسیون

عملکرد پارتیشن دو جداره

پارتیشن های دو جداره مناسب به گونه ای ساخته و اجرا می گردند تا کمترین میزان عبور صدا در محیط حاصل شود. استفاده از شیشه و امکان عبور نور در پارتیشن ها از جمله مزایای این سازه بوده و نقطه قوت استفاده از پارتیشن نسبت به سایر جدا کننده ها می باشد .

تقسیم بندی اغلب پارتیشن اداری با توجه به جنس مواد به کار گرفته شده :

پارتیشن های اداری که در ایران ساخته می شوند ، اغلب با استفاده از ۲ متریال اصلی شکل می گیرند:

 • ام دی اف
 • آلومینیوم

همانند بیشتر کالاهای صنعتی، پارتیشن های اداری هم از ۲ بخش اصلی اسکلت یا ساختار و پوسته یا پانل ها تشکیل شده است. در پارتیشن ام دی اف، اسنراکچر و سازه های اصلی از ام دی اف ساخته شده و در پارتیشن آلومینیومی استراکچر اصلی از آلومینیوم است.

مقاله پیشنهادی: انواع پارتیشن های دکوراتیو در منزل و محیط کار

پارتیشن های اداری آلومینیومی:

 ساختار اصلی و استراکچرهای تشکیل دهنده این پارتیشن ها از آلومینیوم آنودایز شده تشکیل شده و در ترکیب ساختار ظاهری آنها میتوان از شیشه های سکوریت ساده، شیشه های سکوریت سندبلاست، ام دی اف و پرده کرکره نیز استفاده نمود.

تیپ های قابل اجرا برای این پارتیشن به دو طرح افقی وعمودی تقسیم بندی می شوند و همچنین در هر دو حالت عمودی و افقی امکان اجرا به صورت پارتیشن دوجداره و پارتیشن تک جداره وجود دارد. به دلیل استفاده از متریال آلومینیوم در ترکیب ساختار پارتیشن های آلومینومی ، قیمت این پارتیشن ها از سایر انواع پارتیشن ها بالاتر هستند، اما نکته مهم در بالا بودن قیمت پارتیشن آلومینیومی قابل بازیافت بودن در دراز مدت است .

همچنین درب های پارتیشن آلومینومی پلاتین نیز به صورت تمام شیشه قابل اجرا هستند . یراق آلات مورد استفاده در درب پارتیشن های آلومینیومی ساخت شرکت هوپه سوئیس هستند و در تمام نقاط دنیا به عنوان بهترین یراق جهت استفاده درب های تمام شیشه شناخته می شوند . هرچند این یراق ها به لحاظ قیمت هزینه بالایی دارند اما دوام  و کیفیت ساخت آنها فوق العاده جذاب و بی نظیر است .

پارتیشن اداری ام دی اف

ساختار هایی که با استفاده از ام دی اف ساخته می شوند نیز خود به دو گروه دوجداره و تک جداره تقسیم بندی می شوند .

جنس پانل های پرکننده این نوع پارتیشن ها

 • ام دی اف
 • شیشه
 • شیشه
 • پرده کرکره

نکات مهم جهت انتخاب و خرید پارتیشن مناسب برای دکوراسیون داخلی

شما زمانی که برای خرید پارتیشن به فروشگاه ها و بازار مراجعه می کنید، قطعا با مدل ها و انواع مختلفی از این متریال روبه رو می شوید که هر کدام کاربرد های متفاوتی دارند؛ بنابراین قبل از خرید نیاز دارید که اطلاعاتی در مورد انواع  پارتیشن و کارایی آن ها داشته باشید تا با آگاهی بیشتر برای خرید اقدام کنید.

به اشتراک بگذارید: B D C V
پارتیشن-دکوراسیون-داخلی