پارتیشن و بهبود فضاهای مختلف

پارتیشن بندی نه تنها امروزه بلکه در زمان های گذشته به شکل های مختلف در محیط انجام می شده است. امروزه پارتیشن ها در بازار در انواع مختلفی یافت می شوند.

پارتیشن درواقع به‌اصطلاح امروزی همان جداکننده می‌باشد که کار افراد را بسیار راحت‌تر، به‌صرفه‌تر و همچنین سبک‌تر نموده است. درواقع استفاده از پارتیشن باعث مدیریت زمان برای کارهای عمرانی و بالا بردن جلوه‌های بصری شده است. در این مقاله شمارا بیشتر با این‌گونه از جداکننده‌ها آشنا می‌کنیم پس پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

پارتیشن چیست و انواع آن کدام است

از قدیم‌الایام برای جدا کردن بخش‌های داخلی خانه یا محیط کار از پارتیشن استفاده می‌کردند. این جداکننده‌ها شاید از زمان‌های قدیم همراه ما هستند ولی با شکل و شمایلی که امروزه دارند کاملاً متفاوت بودند. البته امروزه برای استفاده بهتر و مناسب‌تر از فضاهای موجود در محیط از پارتیشن ها نیز استفاده می‌کنند. جداکننده‌ها به‌صورت کلی به دو صورت دوجداره و تک جداره در محیط‌های اداری کارایی دارند.  لازم به ذکر است برای پارتیشن‌بندی حتماً از متخصصین در این زمینه استفاده شود و نظرات و پیشنهادهای آنان برای جداسازی محیط و فضای موردنظر استفاده گردد.

جداکننده به‌عنوان دیوارک‌های از پیش‌ساخته شده نیز شناخته می‌شوند و بر اساس فضا و کاربردشان می‌توانند متحرک و یا ثابت نیز باشند. علاوه بر این به این نکته مهم نیز اشاره می‌کنیم که تقسیم‌بندی و جداسازی از طریق این عمل یک هنر و یک حرفه بسیار تخصصی می‌باشد، ازاین‌رو مجدداً توصیه می‌نماییم برای بهتر جلوه دادن و بهتر استفاده کردن از فضا حتماً با متخصصین و کارشناسان این زمینه مشورت نمایید. در استفاده از انواع پارتیشن‌ ها کارشناسان در این حیطه می‌توانند شمارا یاری کنند چراکه جداکننده مختص منازل با نوع جداکننده در محیط‌های اداری و مکان های دیگر می‌تواند متفاوت باشد.

پارتیشن

مقاله پیشنهادی: ایده های خاص در پارتیشن بندی

 کارایی پارتیشن‌ها

 استفاده از پارتیشن در حال حاضر بیشتر از قدیم رواج یافته است. با پیشرفت این صنعت و استفاده بهینه از آن کارایی آن نیز بیشتر و مدرن‌تر شده است. وجود انواع مختلف از پارتیشن‌ها با توجه به جنس و همچنین رنگ و ساختارشان می‌توان به‌راحتی متوجه کارایی‌های مختلف آن‌ها بر اساس محیطی که در آن  استفاده می‌شوند، شد. ازاین‌رو برای دیده نشدن کم‌وکاستی‌های و یا قناسی دیوار و یا ساخت سازه‌های نامناسب و به‌اصطلاح ناهنجار و یا برای پنهان کردن ستون‌ها از جداکننده‌ها استفاده می‌شود. بیشترین کارایی این‌گونه از جداکننده برای ایجاد فضا و مشخص نمودن آن در اغلب مکان‌ها می‌باشد.

البته امروزه در فضاهای اداری و محل کار و دفاتر نیز ازاین‌گونه جداکننده‌ها بیشتر استفاده می‌گردد. نکته مهم در رابطه با کارایی جداکننده‌ها این است که به‌راحتی و با صرف کمترین وقت و هزینه بدون ایجاد آلودگی می‌توان آن‌ها را در محیط نصب نمود. البته برای اجرای تمیزتر در نصب این‌گونه از جداکننده توصیه می‌شود حتما یک فرد متخصص در این حیطه آن را به انجام برساند. در نصب این دیوارک‌ها باید برخی نکات و فاکتورها را رعایت نمود که در ادامه به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت.

پارتیشن

رنگ‌بندی پارتیشن‌ها

بر اساس چگونگی فعالیت در محیط و همچنین طراحی فضا رنگ‌بندی جداکننده‌ها نیز متفاوت می‌باشد. شاید اغلب پارتیشن‌ها از رنگ چوب در ساختار خود استفاده کرده باشند، اما نمی‌توان این‌گونه بیان نمود که رنگ‌های دیگر در این‌گونه از جداکننده‌ها جایی ندارند. به دلیل وجود رنگ‌های مختلف mdf و تنوع در رنگ‌بندی آن‌ها، افراد می‌توانند با توجه به سلیقه خود و با توجه به نوع کارکرد در محیط رنگ جداکننده خود را انتخاب نمایند.

به‌عنوان‌مثال پارتیشن‌بندی یک محیط اداری بارنگ آمیزی به‌صورت قهوه‌ای تیره و استفاده از رنگ کرم در زمینه آن مناسب محل کار یک کارمند و یا یک مدیر می‌باشد. برای پارتیشن‌بندی یک رستوران یا یک فست فود می‌توانید از رنگ برند آن مانند قرمز، نارنجی و سبز استفاده نمایید. به‌مراتب در محیط‌های دیگر استفاده از رنگ‌بندی‌های متفاوت می‌تواند در ایجاد فضایی مناسب با آن محیط تأثیرگذار باشد. در یک محیط شاد و مفرح مانند مهدکودک‌ها می‌توان از دیوارک‌های رنگی با طرح و نگارهایی کودکانه در ساختار آن‌ها استفاده نمود.

پارتیشن

طراحی پارتیشن

در مسئله جدا کردن یک فضا از یک فضای دیگر طراحی آن بسیار مهم و حائز اهمیت می‌باشد. در طراحی پارتیشن‌بندی باید مجموع عملکرد محیط را در نظر گرفت. اگر برای جدا کردن محیط یک مدیر طراحی می‌نمایید برای اتاق آن حتما از پنجره و پرده استفاده کنید. برای جدا کردن اتاق کارمندان باید به موضوع رفت‌وآمد بسیار توجه کرد. به‌صورت کلی در طراحی دیوارک‌های محل رفت و برگشت، سیم‌ها، استقرار درب ورودی، پنجره و رنگ موردنظر را باید به‌خوبی لحاظ کنید. در طراحی جداکننده‌ها حتماً این مورد را در نظر بگیرید که از کمترین فضا برای استفاده نیز بهره ببرید، درواقع سعی کنید کمترین فضای بدون کاربرد در فضا باقی بماند.

پارتیشن

مزیت‌های پارتیشن

از ویژگی‌های برجسته جداکننده‌ها که افراد زیادی تمایل دارند از آن‌ها استفاده کنند، سبک دهی و فرم دهی مناسب به فضاها و محیط‌های بلااستفاده می‌باشد که این کار در کمترین زمان و با کمترین انرژی و هزینه انجام می‌گردد. علاوه بر این موضوع پوشش دادن دیوارهایی که بارنگ نامناسب طراحی فضا را خراب کرده‌اند نیز مزیت دیگر استفاده از پارتیشن می‌باشد. همچنین قابلیت یکسان کردن ارتفاع‌های مناسب و یکدست برای جداکننده که باعث ایجاد طراحی مناسب برای فضای می‌شود. به‌صورت کلی مزیت جداکننده‌ها عبارت‌اند از:

الف - زیبایی دیوارها بارنگ نامناسب

ب- فرم دهی خوب به فضاها

ج- هزینه کم و مدیریت زمان

 د- همسان کردن ارتفاع جداکننده‌ها

پارتیشن

قیمت پارتیشن

 جداکننده‌ها با توجه به جنس آن‌ها در ساخت، قیمت‌های مختلفی دارند. البته رنگ آن‌ها به همراه کاربرد شیشه در پارتیشن نیز در قیمت آن‌ها تأثیرگذار می‌باشد.

در بازار برخی از شرکت‌ها برای چوب استفاده‌شده در پارتیشن‌ها از جنس لترون یا همان نئوپان روکش‌دار استفاده می‌کنند که قیمت این چوب‌ها از ام دی اف ارزانتر می‌باشد ولی آنچه در استفاده از این جداکننده‌ها بسیار پراهمیت است افزایش استفاده بهینه از فضا می‌باشد که به محیط‌های اداری و کاری باعث افزایش راندمان کاری می‌گردد. اگر باکمی جست‌وجو وارد مراکز فروش این‌گونه از پارتیشن‌ها شوید متوجه خواهید شد که قیمت‌ها بر اساس کیفیت‌ها ارائه می‌شوند؛ بنابراین سعی کنید بر اساس محیط و مکان خود اقدام به خرید انواع مختلفی از این جداکننده نمایید.

مقاله پیشنهادی: فروش پارتیشن دوجداره اداری

پارتیشن یکی از مهم ترین عناصر دکوراتیو

پارتیشن ها انواع مختلفی دارند. برای اینکه بتوانیم یک پارتیشن مناسب انتخاب کنیم لازم است با انواع مختلف آن آشنا شویم.

پارتیشن نوعی تقسیم کننده و جدا کننده است که به وسیله آن می توان فضا های اماکن مختلف مانند هتل ، اداره ، خانه ، شرکت و... جدا سازی کرد. و علاوه بر بهینه سازی فضا در زیبا سازی و دکوراسیون داخلی نقش مهمی را ایفا می کند بنابراین در ادامه به معرفی انواع پارتیشن می پردازیم تا بتوانیم بهترین نوع پارتیشن را برای فضای مورد نظر خود و متناسب با نیازمان انتخاب کنیم .

ویژگی های پارتیشن تکجداره

از ویژگی های پارتیشن تکجداره می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • این نوع پارتیشن ها بسیار سبک اند و به راحتی قابل جابه جایی هستند به همین دلیل در استفاده از پارتیشن ها نیاز به صرف زمان و هزینه زیادی نداریم .
 • این نوع پارتیشن ها طرح و رنگ های بسیار زیبا و منحصر به فردی در بازار وجود دارند به همین دلیل این امکان را به مخاطب می دهند تا بهترین انتخاب را متناسب با سلیقه و نیاز خود داشته باشند .
 • علاوه بر آن بسیار هزینه پایینی دارد و مقرون به صرفه است .

پارتیشن های دوجداره و تکجداره چه تفاوت هایی دارند؟

پارتیشن های دو جداره به دلیل ویژگی های منحصربه فرد خود به مراتب پر کاربرد تر از پارتیشن های تکجداره هستند . اگر بخواهیم به نمونه ای از تفاوت های پارتیشن تکجداره و دوجداره اشاره کنیم می توان به قابلیت پارتیشن دوجداره در نصب انواع پرده های کرکره ای اشاره نمود در حالی که پارتیشن های تک جداره چنین قابلیتی ندارند .

علاوه بر آن پارتیشن های دوجداره در برابر صدا ها عایق قوی تری هستند و به خاطر این مزین پارتیشن های دوجداره از آنها در بسیاری از شرکت ها ، آموزشگاه ها ، ادارات و... استفاده می شود تا افراد آرامش و تمرکز بیشتری داشته باشند. و سرو صدا ها ی موجود در محیط  موجب آزار و اذیتشان نشود.

برای آگاهی بیشتر در مورد تفاوت پارتیشن ها مقاله زیر را مطالعه نمایید:

تفاوت پارتیشن های دوجداره و تک جداره

پارتیشن شیشه ای چیست و کجا ها کاربرد دارد؟

پارتیشن های شیشه ای نوع دیگری از پارتیشن ها هستند.  افرادی که طرفدار مد و دکوراسیون هستند و ارزش زیادی برای زیبایی قائل اند از طرفداران خوب پارتیشن های شیشه ای هستند.  پارتیشن شیشه ای در محیط هایی هم که میزان نور باید زیاد باشد کاربرد دارد . در این نوع پارتیشن ها معمولا از سبک شیشه های کدر و مات استفاده می شود. اغلب این نوع پارتیشنها به صورت تمام شیشه نصب می گردد و به دلیل اینکه جای کمتری را اشغال می کند و نقش بسزایی در بهینه سازی فضا دارد از آن در محیط های کوچک استفاده بیشتری می شود .

شیشه های پرکاربرد در پارتیشن بندی

همانطور که در بالا گفته  شد در پارتیشن های شیشه ای از دو نوع شیشه مات و شفاف استفاده می شود که انتخاب آن را برعهده مشتری می گذارند تا بر اساس میل و سلیقه خود آنچه را که می پسندد انتخاب کند .

هدف از پارتیشن بندی فقط تقسیم بندی محیط نیست بلکه ایجاد فضایی مدرن و مناسب هم هست که فرد در آن احساس آرامش کند .گاهی اوقات افراد دارای شرکت هایی هستند که اتاق های بزرگی دارد ، و آنها تصور می کنند که نیازی به تقسیم بندی آن نیست . در صورتی که اینگونه نیست و آنها برای بالا بردن راندمان کاری شرکت و افزایش زیبایی آن باید از یک شیوه نوین و کار آمد به نام پارتیشن بندی استفاده کنند. پارتیشن بندی سبب می شود که افراد در محل کار خود احساس آرامش و راحتی بیشتری داشته باشند و تمرکز خود را افزایش دهند .

در انتخاب پارتیشن در کنار سلیقه باید به عوامل محیطی نیز دقت داشته باشیم تا پارتیشنی که انتخاب می کنیم نیاز های ما را بر آورده سازد.

استفاده از چند مثال برای درک بهتر کاربرد پارتیشن ها دو جداره نسبت به تک جداره :

 • فرض کنید شما مدیر یک آموزشگاه هستید و آموزشگاه های شما دارای اتاق های بسیار بزرگ هستند. و شما می خواهید از هر اتاق بوسیله پارتیشن بندی چند اتاق دیگر به وجود آورید .در این صورت پارتیشن دوجداره به دلیل عایق صوتی بهترین گزینه است اما پارتیشن های تک جداره نسبت به صدا عایق مناسبی نیستند بنابراین اگر از پارتیشن تک جداره استفاده شود ممکن است در زمان هایی که کلاس ها هم زمان برگزار می شوند سر و صدا باعث ایجاد اختلال در کلاس ها شود بنابراین می توان گفت برای این گونه مکان ها پارتیشن دوجداره بهترین گزینه است .
 • اگر مکانی کوچک دارید و می خواهید نهایت بهینه سازی فضا را انجام دهید بهتر است از پارتیشن شیشه ای استفاده کنید زیرا جای کمی را اشغال می کنند .
 • حتی اگر می خواهید در شرکت خود عایق صدا داشته باشید و علاوه بر آن، نحوه انجام کار همکاران خود را بهبود ببخشید بهتر است برای افزایش تمرکز آن ها از پارتیشن بندی استفاده کنید.

پارتیشن و روانشناسی

همانطور که می دانید پارتیشن ها دارای طرح و نقش های متنوعی هستند و بهتر است در انتخاب پارتیشن به روانشناسی رنگ ها نیز دقت کنیم .

رنگ ها در چهار دسته :گرم ، سرد ، مرکب ، خنثی قرار دارند .

 • رنگ های گرم مثل سرخ ، نارنجی ، زرد ، زرین ، طلایی
 • رنگ های سرد مثل: آبی ، نیلی ، فیروزه ای ، سبز
 • رنگ های خنثی مثل: سفید ، سیاه ، خاکستری
 • رنگ های مرکب مثل: گلبهی ، ارغوانی ، بنفش ، صورتی کم رنگ

ویژگی رنگ های گرم : رنگ های گرم هیجان برانگیز و خشم برانگیز و نشاط آور اند .

ویژگی رنگ های سرد : رنگ های سرد آرام کننده و آرامش بخشند .

ویژگی رنگ های خنثی : رنگ های خنثی تاثیر زیادی ندارند و در کنار رنگ های سرد و گرم خود را نمایان می کنند .

ویژگی رنگ های مرکب رنگ های مرکب که ترکیبی از رنگ های سرد و گرم است می تواند تاثیری چند منظوره ئاشته باشد یعنی در کنار نشاط بخشیدن حس آرامش نیز در فرد ایجاد کنند .

در نهایت تصمیم با شماست که آنچه را که مطابق میل و سلیقه تان و با توجه به نیازتان است بهترین انتخاب را انجام دهید .

خلاصه‌ای از مطالب پارتیشن

 • جداکننده‌ها به‌صورت کلی به‌صورت تک جداره و دوجداره تولید می‌شوند.
 • در پارتیشن‌بندی باید مجموع عملکرد و محیط را در نظر گرفت.
 • استفاده از جداکننده‌ها بارنگ‌های مختلف امکان‌پذیر است.
 • جداکننده باعث سبک و فرم دهی به محیط می‌شود.
 • پارتیشن ها در فضاهای اداری کارایی بیشتری دارند.
 • استفاده از جداکننده ها فقط در جهت جدا کردن فضاها نمی‌باشد، درواقع برای پوشاندن دیوارهای نامناسب نیز می‌باشد.
 • رنگ‌بندی در پارتیشن می‌تواند بر اساس محیط موردنظر انجام شود.
 • قیمت پارتیشن ها بر اساس کیفیت و جنس به‌کاربرده شده دران‌ها متفاوت می‌باشد.

به اشتراک بگذارید: B D C V
پارتیشن-بهبودفضا