پارتیشن و پارتیشن بندی در منزل و محیط کار

پارتیشن و پارتیشن بندی در زبان فارسی به معنای بخش و بخش بندی یا قسمت بندی می‌باشد و معمولاً این کلمه در بسیاری از موارد که نیاز به بخش بندی داشته باشد استفاده می‌شود. پارتیشن بندی معمولاً در علم کامپیوتر، دیزاین و به طور کلی در بخش بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله منظور از پارتیشن و پارتیشن بندی به جدا کردن یک فضا از هم مانند فضای خانه، فضای محل کار و ... می‌باشد.

انواع پارتیشن و پارتیشن بندی

معمولاً پارتیشن در فضاهای مسکونی و اداری مورد استفاده قرار می‌گیرند. پارتیشن بندی می‌تواند برای جدا کردن فضای ورودی، جدا کردن آشپزخانه از هال و یا در محل کار، برای جداسازی اتاق هر کارمند از محیط کار یا جداسازی حریم مشتری و کارمند در محیط کاری و یا هرآن چیزی که یک فضا را به دو قسمت تبدیل نماید باشد. پارتیشن‌ها از جنس‌های مختلف ساخته می‌شود جنس‌هایی مانند چوب، سنگ، شیشه، mdf و ... که در ادامه به گونه‌هایی از پارتیشن بندی‌ها بیشتر توضیح داده خواهد شد.

پارتیشن بندی در فضای منزل

پارتیشن بندی در فضای منزل علاوه بر اینکه موجب جدا شدن و بخش بندی فضای خانه می‌گردد می‌تواند در زیبایی و دکوراسیون فضای منزل مورد استفاده قرار گیرد. مزیت استفاده از پارتیشن بندی‌های امروزی نسبت گذشته راحتی در نصب و استفاده از گونه‌های فراوان آن با طرح و رنگ‌های مختلف می‌باشد. استفاده از پارتیشن بندی در فضایی مانند آشپزخانه در کشور‌های اسلامی باعث راحتی زن در آشپزخانه می‌گردد.

پارتیشن بندی

پارتیشن بندی را می‌شود در اتاق کودکان برای جداسازی مکان اسباب بازی‌ها از محل بازی انجام داد که البته به دلیل اینکه این اتاق محل حضور و بازی کودکان هست دیوارک باید ایمن باشند که با انجام طراحی‌ها و عکس‌های کارتونی و سه‌بعدی  روی بخش‌های شیشه‌ای یا چوبی پارتیشن می‌توان فضای جذابی برای کودک فراهم کرد.

پارتیشن بندی در فضای منزل

پارتیشن بندی خلاقانه و دکوراتیو در منزل

در محل زندگی می‌توان با استفاده از پارتیشن بندی‌های خلاقانه محیط منزل را بخش بندی نمود و در عین حال این پارتیشن بندی به صورت دکوراتیو نیز انجام گردد. به طور مثال استفاده از آکواریوم به عنوان یک پارتیشن می‌توان ایده‌ی خلاقانه ای به نظر برسد و در عین حال نمایی زیبا به محیط زندگی شما می دهد. می‌توان از چوب‌های طبیعی مانند شاخه‌های خشکیده درختان، چوب‌های بامبو، نخ‌های متراکم ضخیم و نازک و هر ایده‌ی دیگری که بتواند پارتیشن بندی را به صورت خلاقانه و دکوراتیو به اجرا بگذارد در زمره‌ی پارتیشن بندی خلاقانه نام برد.

برای مثال در تصویر فوق با استفاده از چوب‌های خشکیده درختان به صورت خلاقانه و زیبا محیط هال را از فضای نشیمن جدا ساخته و علاوه بر این جداسازی جلوه‌ی ویژه‌ای به زیبایی خانه داده است.

مقاله پیشنهادی: پارتیشن و بهبود فضاهای مختلف

استفاده از پارتیشن بندی در محیط کار

محیط کار نیز مانند محل زندگی در قسمت‌هایی به پارتیشن بندی نیاز دارد. پارتیشن بندی برای جدا سازی فضای یک کارمند و یا کارمندان از ارباب جو می‌باشد. این پارتیشن بندی به صورت‌های مختلفی قابل اجراست. پارتیشن بندی شاید در گذشته امری سخت قلمداد می‌شد اما امروزه با استفاده از دیوارک‌ها ثابل حمل و زیبا که جلوه خاصی به محل کار می‌دهد مورد استفاده اکثر اداره‌ها و شرکت‌ها می‌باشد.

برای اطلاعات بیشتر مقاله پارتیشن و انواع آن در محیط‌های اداری را مطالعه کنید.

استفاده از پارتیشن بندی در محیط کار

مزایای پارتیشن بندی‌های اداری

از مزایای استفاده از پارتیشن بندی‌های اداری می‌توان گفت که این پارتیشن‌ها:

1- زمان زیادی را برای نصب نمی‌خواهد و این کار به آسانی قابل انجام است و همچنان به راحتی جدا می‌شود.

2- پارتیشن بندی‌ها در رنگ‌ها و انواع گوناگون متناسب با محیط کار قابل استفاده هستند.

3- پارتیشن‌ها یک عایق صوتی نیز می‌باشند که باعث می‌شوند کارمند آرامش بیشتر را برای انجام کار داشته باشد.

4- پارتیشن‌ها با توجه به تغییر و تحول در محیط اداری می‌توانند جدا شده و با طرح و شکلی دیگری مورد استفاده قرار گیرند.

5- پارتیشن بندی محیط کار می تواند باعث بالا بردن راندمان کاری کارمندان شود.

جنس پارتیشن‌های اداری

جنس انواع پارتیشن‌های اداری متفاوت است این پارتیشن‌ها می‌توانند از جنس شیشه، mdf، پروفیل آلومینیوم و یا ترکیبی از این جنس‌ها باشد. استفاده از جنس‌های ذکر شده با توجه به نوع و سبک کار با معماری‌های مختلف قابل انجام است. پارتیشن‌ها از انواع مختلفی نظیر پارتیشن‌های دو جداره و تک جداره ساخته می‌شوند؛ که در ادامه انواع پارتیشن‌های اداری با جنس‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

پارتیشن تک جداره در محل کار

پارتیشن بندی‌ها تک جداره معمولاً به‌ صورت شیشه‌ای و MDF و در ارتفاع‌های بلند نیمه بلند و کوتاه ساخته می‌شوند که اغلب ضخامت MDF حدوداً 16 میلی متر بوده. ئر پارتیشن بندی‌ها می توان از  شیشه‌های ساده، تمام مات و یا نیمه مات نیزاستفاده کرد. هم چنین می‌توان لوگوی شرکت‌ها و سازمان‌هایی که پارتیشن بندی انجام می‌دهند را روی شیشه به‌صورت مات طراحی کرد. این پارتیشن‌ها در کنار مزایایی مانند ارزان بودن و قابلیت حمل و جابجایی آسان داشتن معایبی مانند عایق نبودن نسبت به صدا و حرارت را دارند.

پارتیشن تک جداره در محل کار

پارتیشن دو جداره

پارتیشن‌های دو جداره در مکان‌هایی که نیاز به عایق صوتی و حرارتی دارند اجرا می‌شوند؛ که این پارتیشن‌ها در ارتفاع بلند، کوتاه، نیمه بلند قرار دارند. پارتیشن دوجداره از MDF به ضخامت 16 میلی متری که لبه‌های آن با PVC عایق شده، استفاده می‌شود. پارتیشن دو جداره حدود 12 سانتی متر ضخامت دارد که البته در پارتیشن‌های دوجداره از شیشه‌های دوجداره نیز استفاده می‌شود. یکی از اقداماتی که می‌توان در پارتیشن‌های دو جداره استفاده کرد استفاده از کرکره بین دو جداره پارتیشن می‌باشد. یکی از مزیت‌های دو جداره بودن شیشه‌ها این است که مانع از گرد و غبار گرفتن پرده‌ها می‌شود؛ و از دیگر مزایای   پارتیشن‌های دو جداره نسبت به تک جداره زیبایی بیشتر و عایق صدا و حرارت بودن آن است.

پارتیشن دو جداره

نتیجه گیری از پارتیشن بندی در محیط کار و منزل

پارتیشن بندی امروزه تبدیل به یک امر مهم در دکوراسیون خانگی و اداری و جدا سازی فضاها از یک دیگر شده‌اند. این کار به راحتی قابل اجراست و نیازی به تعمیرات اساسی و دیوارکشی‌های آجری را ندارد و می‌توان نتیجه گرفت که با این کار می‌توان با کم‌ترین هزینه و به راحتی انجام گیرد و باعث آرامش بیشتر، زیبایی دوچندان با استفاده از طرح‌های زیبا، ایجاد یک حریم خصوصی با تفکیک یک قسمت از یکدیگر به وسیله پارتیشن بندی می‌گردد.

 

به اشتراک بگذارید: B D C V
پارتیشن-بندی-در-منزل-و-محیط-کار