آشنایی با پارتیشن‌ها و انواع آن‌ها

استفاده از پارتیشن ها و پارتیشن‌بندی از دیرباز مورداستفاده بوده و امروزه نیز به دلیل کوچک‌تر شدن فضاها برای جدا کردن آن‌ها از پارتیشن ها استفاده می‌شود.در سال‌های گذشته به میزان زیادی از پارتیشن‌ها استفاده شده است .

 

تعریف پارتیشن

در معنی لغوی پارتیشن به معنی فضای جداکننده می‌باشد که در زمان‌های قدیم بیشتر از جنس چوب در آن استفاده شده است،  پارتیشن‌ها دارای انواع مختلفی می‌باشند، که در ادامه در مورد آن‌ها توضیح خواهیم داد ،اما در حال حاضر در مورد پارتیشن توضیحات بیشتری می‌دهیم. هنگامی‌که درگذشته از پارتیشن‌ها استفاده می‌شد، اغلب جنس آن‌ها از چوب بود و ارتفاع آنان از زمین تا سقف بود و این امر باعث می‌شد که جدایی در فضا ایجاد کند ، اصولاً از پارتیشن‌ها برای جدا کردن قسمت پذیرایی و اتاق نشیمن استفاده می‌شد و به‌این‌ترتیب خانه به میزان بزرگ‌تری دیده می‌شد و همچنین فضای مخصوص برای هر نفر می‌توانست جدا شود . حال می‌خواهیم به توضیحات انواع پارتیشن‌ها بپردازیم ، ابتدا باید گونه‌های مختلف پارتیشن‌ها را طبقه‌بندی کنیم ،گونه‌های مختلف عبارت‌اند از: پارتیشن‌های اداری ، پارتیشن‌های مسکونی،انواع دوجداره و تک جداره پارتیشن‌ها، که برخی از آن‌ها همانند دیوار عمل کرده و برخی دیگر نیز لایه‌های نازک‌تری دارند ، توضیح تک‌تک آن‌ها را در ادامه بحث خواهیم داد ، اما در حال حاضر می‌خواهیم به پارتیشن‌های مسکونی بپردازیم ،در فضای مسکونی این پارتیشن‌ها علاوه بر جنبه کارایی به جنبه زیبایی هم متمرکز می‌باشد و این زیبایی می‌تواند با پارتیشن‌های نیمه و یا کامل استفاده شود، ازاین‌رو بسیاری از خانه‌ها برای زیبایی و افزودن جذابیت از این پارتیشن‌ها استفاده می‌کنند. همچنین پارتیشن‌های مسکونی در برخی اوقات متحرک هستند، که بتوان با هر سلیقه‌ای به چینش آن‌ها پرداخت و زیبایی‌هایی را خلق کرد.

پارتیشن

پارتیشن‌بندی اداری

پارتیشن‌بندی در فضای ادارات نیز بسیار جذاب و قابل‌استفاده است، بسیاری از ادارات و سازمان‌ها به دلیل اینکه برای کارمندان خود فضای شخصی و حریم شخصی ایجاد کنند، از پارتیشن‌بندی استفاده می‌کنند، به همین دلیل پارتیشن‌بندی در ادارات این روزها طرفداران بسیاری دارد، همچنین این کار باعث می‌شود که برای کارمندان حریم خصوصی ایجاد شود و کارمندان دارای شرایط کاری یکسانی شوند، از طرفی به دلیل قابلیت تغییر و جابه‌جایی پارتیشن‌ها ، پارتیشن‌بندی ادارات کاملاً توجیه اقتصادی و علمی دارد ،حال می‌خواهیم انواع پارتیشن‌بندی را برای ادارات توضیح دهیم :

پارتیشن‌بندی اداری

انواع پارتیشن‌بندی در ادارات

پارتیشن‌های اداری ازلحاظ نوع تقسیم‌بندی کنیم، به چهار دسته کلی تقسیم می‌شود که در زیر درباره آن‌ها توضیح خواهیم داد:

پارتیشن ام دی اف (MDF)

پارتیشن‌های ام دی اف (MDF) از چوب ام دی اف (MDF) ساخته‌شده‌اند، که چوب های ام دی اف (MDF) دارای قابلیت‌های خاص خود هستند. ازجمله این قابلیت‌ها می‌توان به صاف صیقلی بودن آن‌ها و همچنین مقاومت آن‌ها در مقابل ضربه و رطوبت اشاره کرد. همان‌طور این ام دی اف ها (MDF) قابلیت رنگ زدن دارند و که همین مسئله باعث می‌شود استفاده بسیار زیادی از آن‌ها شود از طرفی آن‌ها عایق صدا هستند که پارتیشن‌بندی مناسبی برای ادارات محسوب می‌شود و حریم خصوصی کارمندان را حفظ می‌کند .

برای اطلاعات بیشتر در مورد پارتیشن های ام دی اف مقاله با پارتیشن اداری و خانگی ام دی اف (MDF) بیشتر آشنا شویم را مطالعه کنید.

پارتیشن ترکیب شیشه و ام دی اف (MDF)

این نوع از پارتیشن‌ها اصولاً برای ادارات استفاده می‌شوند، زیرا علاوه بر حفظ حریم خصوصی، به کارمندان دید به بیرون را نیز می‌دهند، که همین باعث راحتی کار کارمندان می‌شود و از طرفی این نوع از پارتیشن‌ها اصولاً دارای قاب ام دی اف (MDF) و شیشه در داخل آن می‌باشد، که باعث می‌شود نور به میزان مناسبی به داخل آن رفته و نورگیر مناسبی باشد .

پارتیشن ترکیب شیشه و ام دی اف

پارتیشن ام دی اف (MDF) با پروفیل آلومینیومی

آلومینیوم یک فلز بسیار سبک می‌باشد، که امروزه طرفداران بسیاری دارد. از طرفی ازآنجاکه فلز بسیار مقاومی می‌باشد در پارتیشن‌بندی نیز اهمیت بسیاری دارد و یکی از مهم‌ترین خواص آن قابلیت جابه‌جایی آن می‌باشد. به همین دلیل استفاده از پارتیشن ام دی اف (MDF) با پروفیل آلومینیومی بسیار کاربردی می‌باشد، ازآنجایی‌که این نوع از پارتیشن‌ها دارای قاب آلومینیومی می‌باشند که در درون آن ام دی اف (MDF) به‌کاربرده شده به میزان زیادی برای استفاده مناسب می‌باشد .

پارتیشن شیشه‌ای با پروفیل آلومینیومی

در این پارتیشن فرم آلومینیوم می‌باشد و در درون آن از شیشه به‌کاربرده شده است. این نوع پارتیشن دارای نورگیری بسیار عالی می‌باشد، که کاملاً مناسب بوده و درون آن از شیشه‌های مات، شفاف و منحنی استفاده می‌شود، همچنین کاملاً عایق صوتی می‌باشد، از همین رو به حفظ حریم شخصی کارمندان در ادارات کمک شایانی می‌کند. که این امر بسیار مناسب بوده و همچنین قابل‌استفاده می‌باشد، از طرفی این نوع از پارتیشن‌بندی هزینه بسیار کمتری نسبت به انواع دیگر پارتیشن‌ها دارد که همین امر باعث می‌شود انتخاب اول بسیاری از ادارات باشد.

انواع پارتیشن‌های اداری ازنظر تعداد جداره

پارتیشن‌های اداری تک جداره

پارتیشن تک جداره دارای قیمت به‌صرفه و مناسب می‌باشد و از طرفی مقاومت کمتری نسبت پارتیشن‌های دوجداره دارند، وزن این پارتیشن‌ها کم بوده و همین عامل باعث می‌شود که جابه‌جایی آن‌ها بسیار آسان و راحت باشد، از طرفی در این نوع پارتیشن‌ها، که به پارتیشن‌های یک جداره معروف‌اند، استفاده از پرده و کرکره مرسوم نبوده و مشاهده نمی‌شود و همین‌طور یراق‌آلات اضافی نیز از روی آن حذف‌شده است. ولی به دلیل قیمت پایین‌تر طرفداران خود را حفظ کرده است.

پارتیشن‌های اداری دوجداره

پارتیشن‌های دوجداره دو برابر پارتیشن‌های تک جداره عرض دارد و از طرفی استحکام بیشتری داشته و نیازی به ستون ندارند. همین‌طور پارتیشن‌های دوجداره تقریباً باقیمت دو برابر نسبت به پارتیشن‌های تک جداره موجود می‌باشد، اما از طرفی به دلیل زیبایی و تنوع بیشتر تعداد بسیار زیادی از آن‌ها به فروش می‌رود، همچنین این نوع از پارتیشن‌ها عایق صوتی بوده و بسیار مناسب می‌باشد، به‌علاوه در این نوع پارتیشن‌ها می‌توانیم سیم‌ها را مخفی کرده و سیم‌های شبکه را از درون آن‌ها بکشیم و زیبایی آن‌ها به‌مراتب بیشتر از پارتیشن‌های تک جداره می‌باشد و بسیار مناسب ادارات بوده و این پارتیشن‌ها دارای مدل‌ها با طرح‌های متفاوت بوده و مدل‌های تمام‌قد آن‌ها که تا سقف کشیده می‌شود مدل‌های بسیار مناسبی می‌باشند.

 

پارتیشن‌های اداری دوجداره

 

پارتیشن بندی و تفکیک فضاهای اداری

انتخاب نوع مناسبی از پارتیشن برای کاربری محیط ساختمان از پراهمیت‌ترین بخش‌های آغاز تفکیک فضای داخلی می‌باشد. پارتیشن همان جداکننده فضای داخلی ساختمان‌هاست که از گذشته‌های دور مورد استفاده قرار می‌گرفته، در سالهای اخیر از پارتیشن برای کاربردهای دیگری چون پنهان کردن نقص‌های داخلی فضا استفاده می‌شود.

 

پارتیشن

 

پارتیشن بندی اداری یک عملکرد هوشمندانه برای تفکیک فضای داخلی

پارتیشن‌ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع چوب و طرح‌های آن در دسته بندی‌های مختلفی قرار گرفته‌اند. در ساختمان‌های اداری باید از یک پارتیشن مناسب برای جداسازی محیط داخلی بهره گرفته شود، اولین عامل مهمی که مورد توجه قرار می‌گیرد حریم خصوصی کارمندان است، شما با انجام یک پارتیشن بندی مناسب می‌توانید میزان بازدهی کارمندان خود را افزایش دهید بطوریکه افزایش بهره وری شرکت شما را به دنبال خواهد داشت. در محیط‌هایی مانند دفاتر مجلات یا روزنامه‌ها پارتیشن بندی نامناسب می‌تواند موجب کاهش تعاملات طرفین شود، با توجه به اینکه کار روزنامه نگاری و خبر حیطه‌ای تعاملی است که با همکاری و گفتگو پیش خواهد رفت پس استفاده از پارتیشن های مناسبی که بتواند گروه‌ها را از یکدیگر تفکیک کند توصیه می‌شود، چرا که با این عملکرد کارمندان هر بخش بازدهی و بهره وری بالاتری خواهند داشت.

سهولت در نظارت بخش‌های متفاوت اداری

پارتیشن مناسب در محیط‌های تعاملی اداری می‌تواند عملکرد نظارت مدیریت شرکت را بهبود ببخشد بطوریکه هر بخش به‌صورت مجزا فعالیت خواهد کرد و با کارمندان بخش دیگر تعاملات غیرهدفمند نخواهند داشت. بهره گیری از پارتیشن‌های مناسب اداری می‌تواند میزان شفافیت کاری شرکت و کارمندان آن را افزایش دهد. پارتیشن های اداری داری انواع مختلفی هستند که شامل پارتیشن تک جداره، پارتیشن دو جداره و ... می‌باشد که البته دو نوع ذکر شده از مهمترین انواع پارتیشن بندی موجود می‌باشند. مشورت با متخصصین این عرصه در انتخاب صحیح نوع پارتیشن بندی تأثیر بسزایی خواهد داشت.

پارتیشن‌ دوجداره

پارتیشن دو جداره از شاخص‌ترین انواع پارتیشن اداری

 عایق سازی پارتیشن‌های اداری با پی وی سی انجام می‌شود، و جنس آنها از ام دی اف است. ارتفاعات ارائه شده برای پارتیشن بندی دو جداره ادارات متفاوت می‌باشد، این تفاوت بر دو عامل مهم از جمله تهویه هوای محیط داخلی و میزان عایق بودن آن در برابر صدا تأثیر خواهد داشت و انتخاب میزان ارتفاع و محل نصب بنابر نظر مشتری به مرحله اجرا در خواهد آمد. در این نوع از پارتیشن بندی از شیشه‌های دو جداره نیز استفاده می‌کنند.

دیگر عوامل بکار رفته در پارتیشن‌های دو جداره

استفاده از پرده‌های کرکره‌ای بین دیوارهای شیشه‌ای بکار گرفته شده در پارتیشن بندی‌ها که موجب جلوگیری از نشستن هرگونه گرد و غبار بر روی کرکره‌ها خواهد شد. این نوع کرکره‌ها دو مزیت مهم را به همراه خواهند داشت:

  1. تنظیم میزان نور و سایه روشن آن که در موارد دلخواه می‌توانید از آن بهره ببرید. با استفاده از این مکانیزم خاص می‌توانید نور محیط را به میزان دلخواه تنظیم کنید.
  2. دارا بودن سیستم ولومی که زیبایی و شیک بودن آن را نشان خواهد داد.

توجه داشته باشید که هنگام انتخاب و خرید پارتشن های اداری به کیفیت آنها نیز دقت کنید تا زیبایی ظاهری آن نیز از دیگر موارد مورد توجه بیننده باشد.

 

پارتیشن

مقاله پیشنهادی: پارتیشن اختصاصی

پارتیشن تک جداره از دیگر انواع پارتیشن‌های شاخص

برای انتخاب پارتیشن بندی مناسب آگاهی از جزییات انواع پارتیشن‌های تک جداره نیز ضروری می‌باشد. ارتفاع‌های ارائه شده برای پارتیشن‌های تک جداره عبارتند از دیوارهای بلند، نیمه بلند، کوتاه و کشیده شده تا سقف. در این نوع پارتیشن می‌توانید با بهره گیری از شیشه‌های سند بلاست لوگوی شرکت یا داره را با توجه به درخواست آنها روی دیوارها حک کنید. قابلیت پارتیشن ذکر شده شامل نصب آسان یراق آلات، قفل و حتی درب‌های کشو مانند می‌باشد.

جداره پارتیشن و مزیت‌های آن

جداره پارتیشن عملکرد تغییر مساحت فضای داخلی را فراهم می‌سازد. به‌عنوان مثال در محیط‌هایی که فقط از یک جداره برای جداسازی آنها بهره گرفته شده است می‌توانید با جایگزینی جداره پارتیشن عملکرد تغییر مساحت را به‌راحتی با جابجایی آن انجام دهید. سهولت در تغییر ابعاد محیط نقش بسزایی را در صرفه جویی میزان انرژی مصرفی ایفا خواهد کرد، در فصل زمستان یا تابستان می‌توانید با جابجایی جداره پارتیشن و کوچک کردن ابعاد اتاق به‌راحتی دمای فضای آنجا را افزایش یا کاهش دهید.

پارتیشن عمودی دوجداره از جنس ام دی اف

این نوع از پارتیشن از تعدای لت مستطیل شکل تشکیل شده است که با حالتی عمودی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، مهم‌ترین تفاوت آن این است که از دید دیگران ارتفاع آن بلندتر از مقدار واقعی جلوه خواهد کرد. ام دی اف های بکار رفته در این نوع پارتیشن 16 میلیمتری و دارای لبه‌های عایق شده با پی وی سی هستند، ضخامت آن نیز 13.2 سانتی متر است. شیشه‌های بکار گرفته شده در این پارتیشن‌ها دارای ارتفاع متفاوت می‌باشند که بنابر نظر مشتری تغییر خواهد کرد.

پارتیشن

برای طراحی و اجرای حرفه‌ای پارتیشن‌ها در فضای داخلی ادارات می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی درج شده روی سایت با ما در تماس باشید. مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود. بهره گیری از افراد متخصص میتواند صرفه جویی در هزینه های مصرفی را به دنبال داشته باشد.

به اشتراک بگذارید: B D C V
آشنایی-با-پارتیشن-ها