پارتیشن و انواع آن در محیط‌های اداری

از دیرباز به منظور جداسازی فضای داخلی امکان مختلف از جداکننده های مختلفی بهره گرفته می شده است که با نام پارتیشن آن ها را می شناسیم. پارتیشن بندی محیط های ادارای و حتی منازل این امکان را فراهم می آورد تا بتوان از حداکثر فضای موجود بهترین استفاده را نمود.

امروزه برای تفکیک بهتر فضاهای مختلف یک فضا مثل خانه، اداره و ... از پارتیشن استفاده می‌شود.پارتیشن یک عامل مناسب است که می‌توانید تنوع و زیبایی را برای محیط اداری خود ایجاد کنید. اگر علاقه‌مند هستید تا از فضاهای اطراف خود، بهترین استفاده را ببرید، ادامه این مقاله را که درباره پارتیشن‌بندی اداری است را دنبال کنید.

پارتیشن چیست ؟

زمانی که شما یک فضایی را تقسیم‌بندی کرده و عملکرد متفاوتی را از هر قسمت در نظر می‌گیرید، از پارتیشن‌بندی برای طراحی دکوراسیون خود استفاده کرده‌اید.
امروزه به دلیل کوچک شدن فضاهای اداری و مسکونی در شهرهای بزرگ، استفاده از پارتیشن می‌تواند بهترین گزینه باشد تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از دکوراسیون منزل یا طراحی داخلی اداره خود استفاده کنید.

پارتیشن

 

انواع پارتیشن از نظر وضعیت قرار گیری

پارتیشن‌بندی از نظر وضعیت قرارگیری، در دو حالت کلی قرار می‌گیرد که شامل:

1) ثابت: کاملاً مشخص است که در این حالت پارتیشن شما بر روی زمین نصب می‌شود البته گاهی هم علاوه بر زمین، به سقف نیز متصل می‌شود.
2) متحرک: در نوع پارتیشن متحرک، دیگر نیازی به اتصال ثابت نیست و شما می‌توانید به‌راحتی بر اساس دکوراسیون خود، آن را به‌صورت شناور در فضای خود استفاده کنید.

همان‌طور که در بالا اشاره شد، یکی از موقعیت‌هایی که می‌توان در آن از پارتیشن استفاده کرد، محیط‌های اداری است. در محیط اداری می‌توان از پارتیشن تک جداره و دو جداره استفاده نمود که در ادامه مقاله درباره این دو نوع پارتیشن‌بندی صحبت خواهیم کرد.

 

پارتیشن تک جداره در محیط اداره

پارتیشن تک جداره، نیاز به ستون‌های متعددی در ساختار خود دارد چراکه این ستون‌ها علاوه بر استحکام، باعث قرارگیری راحت این نوع پارتیشن روی زمین خواهد شد.
البته چون روی زمین راحت قرار می‌گیرد نباید تصور شود که قابلیت لغزندگی دارد بلکه خیلی راحت می‌تواند ایستایی خود را داشته باشد.

از فریم‌های خاصی برای ساخت این نوع پارتیشن استفاده می‌شود ضمن اینکه در ساختار این نوع پارتیشن‌‌ها، معمولاً قاب‌های یک تکه‌ به کار می‌روند.
یکی از نکاتی که برای زیبایی هر چه بیشتر پارتیشن تک جداره بکار می‌رود این است که بر روی پروفیلی که از روی آن، این نوع پارتیشن تک جداره ایجاد می‌شود، خطوط زائد را حذف می‌کنند.

نکته‌ی دیگری که باعث استحکام بیشتر پارتیشن‌های تک جداره می‌شود این است که در ساختار آن‌ها از یک لایه‌ی آلامینویم روکش‌دار استفاده می‌شود. ضمناً پروفایل‌های 4×4 را امروزه در ایجاد کردن پارتیشن تک جداره به کار می‌برند.

یکی از معایبی که پارتیشن اداری تک جداره دارد این است که این نوع پارتیشن‌بندی در برابر حرارت و صدا عایق نیست. لذا اگر در یک محیط شلوغ اداری هستید، برای فراهم کردن سکوت در بخش‌های مختلف خود خیلی نمی‌توانید بر روی این پارتیشن‌بندی حساب ویژه‌ای باز کنید.

مقاله پیشنهادی: پارتیشن و پارتیشن بندی در منزل و محیط کار

پارتیشن تک جداره در محیط اداره

پارتیشن دو جداره اداری

دقت کنید که پارتیشن دو جداره برخلاف نوع تک جداره به دلیل استحکامی که دارد، نیازی به ستون‌های متعدد نیست بلکه به‌راحتی هم بر روی زمین قرار خواهد گرفت.
شباهتی که این مدل با نوع تک جداره دارد این است که یکی از دلایل زیبایی این مدل هم این است که در پروفایل‌های طراحی‌شده در آن، شاهد حذف خطوط زائد هستیم.

قاب‌های مورد استفاده در پارتیشن دو جداره هم از نوع یک تکه و هم از انواع بزرگ‌تر هستند.
ابعاد پروفایل طراحی‌شده برای پارتیشن‌های دو جداره هم از نوع 10×10 هستند.

پارتیشن دو جداره اداری

مقاله پیشنهادی: پارتیشن و کارایی آن در اماکن اداری و غیر اداری

یک نکته مهم در ارتباط با پارتیشن دو جداره و تک جداره

دقت داشته باشید که فکر نکنید که پارتیشن دو جداره دارای استحکام بیشتری است و مزیت‌های خیلی بیشتری دارد.
شاید تنها تفاوتی که بین این دو پارتیشن‌بندی وجود داشته باشد این است که نوع دو جداره از لحاظ هزینه بیشتر و زیبایی بیشتری هم دارد.
اما نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است این دو نوع پارتیشن هیچ تفاوتی در استحکام و متریال درون خود ندارند.

برای اطلاعات بیشتر به مقاله تفاوت پارتیشن های دوجداره و تک جداره مراجعه کنید.

 

مزایای پارتیشن

1) بهره‌وری از فضای خانه: استفاده بهینه از فضای اداره می‌تواند به بازدهی شما کمک کند و بتوانید در یک فضای مشخص اما با کاربردهای بیشتر به کار خود ادامه دهید.

2) هزینه کمتر: فرض کنید که در یک اداره کوچک هستید و می‌خواهید کار خود را شروع کنید اما فضای اداره کمی کوچک است. شما دو راه‌حل پیش روی خود دارید. اول اینکه به سمت تغییر دکوراسیون خود بروید و دوم اینکه به سمت محل جدیدی برای کار کردن بروید.

اما زمانی که پارتیشن‌بندی وجود داشته باشد، شما می‌توانید با استفاده از آن و هزینه کمتر در همان محل اول مانده و کار خود را شروع کنید.

3) ایجاد تنوع در محل: برای اینکه تنوع را در محل خود ایجاد کنید، یکی از راه‌هایی که می‌توانید ایجاد کنید، استفاده از پارتیشن‌بندی است.

4) حس مالکیت: برای اینکه در همکاران خود در اداره حس مالکیت ایجاد کنید، از پارتیشن استفاده کنید. پارتیشن و قسمت‌بندی محیط اداره باعث خواهد شد که هر کس در محل مشخص خودش به کار خودش ادامه دهد.

5) نظم و ترتیب در اداره: قطعاً اگر هر چیزی در سر جای خودش قرار داشته باشد، باعث خواهد شد که در اداره شما هر چیزی در نظم و ترتیب خودش باشد.

پارتیشن بندی از جمله اقداماتی به شمار می آید که به سبب هزینه پایینی که برای انجام آن در نظر گرفته شده است، مورد توجه بسیاری از افراد می باشد. با پارتیشن می توان موجب نظم بخشیدن به محیط های اداری گردید تا دسترسی به قسمت های مختلف آسان تر شود و همچنین این امکان فراهم آورده می شود تا بخش های غیر مرتبط از یکدیگر جدا گردند و به محیطی کارا دسترسی یافت.

 

انواع پارتیشن اداری

به سبب آنکه تمام شرکت ها و ادارات بتوانند از پارتیشن ها به منظور جداسازی محیط های مختلف استفاده نمایند، پارتیشن های ادارای را مدل های مختلفی تولید کرده اند که هریک از طرح ها و مدل های زیبایی برخوردار هستند. پارتیشن های ادارای را می توان به دو دسته دو جداره و تک جداره تقسیم نمود که هریک دارای مدل های نیز می باشند.

پارتیشن های تک جداره با ستون های متعددی تولید شده اند که به همین جهت به آسانی نصب می گردد. این مدل از پارتیشن به صورت قالب های یک تکه هستند که به در نتیجه بدون لغزندگی می باشند و دارای استحکام بالایی نیز هستند. در تولید پارتیشن های تک جداره می توان از پرکننده های مختلفی بهره مند شد که از جمله آن ها شامل انواع شیشه، پلکسی و mdf می باشد.

پارتیشن دو جداره از زیبایی و تنوع بسیار بالایی برخوردار می باشد که به سبب همین امر بسیاری از شرکت ها از این مدل پارتیشن استفاده می کنند. زیبایی پارتیشن های دو جداره به موجب آن است که در طراحی این محصول خطوط زائد در طراحی پروفیل حذف شده اند. از مهم ترین مزیت های پارتیشن های دو جداره آن است که از امکان عبور کابل‌های شبکه و سیستم در تمام قسمت‌های خود برخوردار است.

همچنین این مدل از پارتیشن به نسبت سایر محصولات مشابه دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی نیز است. در پارتیشن های دوجداره می توان از بین دوجدار پارتیشن در قسمت شیشه خورف پرده کرکره نصب نمود که که موجب کاهش دید می گردد. همچنین می توان از ام دی اف نیز بربهره گرفت تا به طور کامل پارتیشن ها به یکدیگر دیدی نداشته باشند.

 

نحوه نصب پارتیشن اداری

با انتخاب مدل و طرح پارتیشن می توان توسط افراد متخصص در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام به نصب این محصول نمود و از مزیت های عمده آن بهره مند شد. به منظور نصب پارتیشن های اداری نیاز به انجام تغییر و تعمیری در محیط نمی باشد زیرا این محصول از قابلیت نصب آسان برخوردار است و به سبب همین امر بسیاری از ادارات و شرکت ها به جای خرید واحد های بزرگ و صرفه جویی در هزینه ها به منظور جداسازی فضای های مختلف از پارتیشن های اداری استفاده می کنند.

 به منظور نصب پارتیشن ها حتما بایستی از افراد متخصص در زمینه یاری جست زیرا در غیر اینصورت در هنگام نصب این محصول با مشکلات متعددی رو به رو خواهیم شد. همچنین عدم استفاده از افراد متخصص سبب می گردد تا نتوان به فضای مورد نظر خود دسترسی یافت.

 

نکات مهم در خرید پارتیشن اداری

از مهم ترین و اصلی ترین نکاتی که در خرید پارتیشن های اداری بایستی به آن توجه نمود آن که مدل و طرح آن بایستی از هماهنگی با سایر محیط برخوردار باشد تا موجب زیبایی محیط کار نیز گردد زیرا محیطی زیبا تاثیر بسزایی بر روی عملکرد مطلوب کارمندان و بهره وری آن ها به همراه خواهد داشت.

به سبب آنکه پارتیشن ها با جنس های مختلفی از جمله شیشه، ام دی اف، چوب، فلز، آلومینیوم، پرده و غیره تولید شده اند بایستی دقت نمود که میزان عبور صدا و نور در هریک متفاوت می باشد و باید با توجه به نوع کاربری برای خرید آن اقدام کرد. با توجه به معیارهایی مثل طراحی دفتر، بودجه مد نظر، وظیفه پارتیشن و غیره انواع مختلف پارتیشن را می توان تهیه نمود و مورد استفاده قرار داد. خرید عمده مدل های مختلفی از پارتیشن ادارای نیز سبب کاهش بسیاری از هزینه ها می گردد.

 

انواع پارتیشن از نظر وضعیت قرارگیری

 

مزیت پارتیشن بندی اداری

پارتیشن بندی ادارای مزیت های عمده ای به همراه خواهد داشت که از جمله مهم ترین آن ها می توان به برقراری و ایجاد نظم در محیط شرکت اشاره نمود. با پارتیشن بندی می توان به محیطی مدرن دسترسی که یافت که کارمندان می توانند از فضای خصوصی موجود برای خود بهترین استفاده را ببرند. مهم نیست از چه نوع پارتیشنی برای شرکت ها بهره گرفته شود ولی نکته که دارای اهمیت می باشد، آن است که با با پارتیشن بندی می توان موجب ساماندهی محیط کار و ایجاد اتمسفر کاری مطلوبی گردید.

از دیگر مزیت های پارتیشن بندی ساختمان های ادارای آن است که در صورت تغییر کاربری بدون هیچ گونه هزینه ای می توان اقدام به جداسازی پارتیشن ها نمود و به محیطی بزرگ تر دسترسی یافت. همچنین می توان اشاره نمود که هزینه پارتیشن بندی بسیار مناسب تر از سایر اقداماتی است که برای جداسازی محیط های مختلف قابل استفاده هستند.

 

قیمت پارتیشن بندی ادارای

به سبب تنوع بسیار بالایی که در پارتیشن های اداری وجود دارد، این محصول از قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای برخوردار است. قیمت مناسب پارتیشن سبب شده تا از زمان های دور تا به امروز به منظور جداسازی فضاهای مختلف از این محصول بهره گرفته شود و به همین علت بسیاری از کارخانه ها و شرکت ها اقدام به تولید مدل و طرح های متفاوتی از این محصول نموده اند تا تمام افراد بتوانند با توجه به نیاز و سلیقه خود آن را تهیه نمایند و مورد استفاده قرار دهند.

 تفاوت در قیمت های این محصول موجب شده تا به بهترین نحو ممکن پاسخگوی نیاز تمام مصرف کنندگان باشد. پارتیشن بندی ادارای از کم هزینه ترین و بهترین راه حل های ممکن برای جداسازی فضاهای مختلف به شمار می آید.

 

پارتیشن‌بندی اداری

 

نتیجه‌گیری

بسته به بودجه و هدفی که دارید، ابتدا در اداره خود یک نقشه و ایده را در زمینه پارتیشن‌بندی در نظر بگیرید، سپس نوع پارتیشن‌بندی خود را که شامل تک جداره و دوجداره است را انتخاب کنید و درنهایت اداره خود را با پارتیشن زیباتر و منظم‌تر، همراه کنید.

به اشتراک بگذارید: B D C V
پارتیشن-و-انواع-آن-در-محیط‌های-اداری