انواع پارتیشن بندی و کاربردهای آن

طراحی پارتیشن بندی از جمله امور مربوط به طراحی داخلی است که امروزه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پارتیشن انواع گوناگونی دارد که در فضاهای مختلف کاربرد دارد و می تواند در کاهش هزینه های تقسیم بندی کمک شایانی به کاربران داشته باشد.

پارتیشن چیست و در محیط های گوناگون چه کاربردی دارد؟

پارتیشن بندی یعنی تقسیم بندی، دسته بندی و جداسازی. قبلا پارتیشن ها تا سقف برای جداسازی امتداد می یافتند و فضایی برای دکوراسیون را از هر دو طرف به وجود می آوردند. پارتیشن بیشتر برای نشیمن و پذیرایی مورد استفاده قرار می گرفت. اما امروزه کاربرد پارتیشن ها گسترش یافته و در بسیاری از موارد برای کاربردهای گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله موارد استفاده از پارتیشن می توان به جداسازی فضای ورودی به وسیله پارتیشن از بقیه ی فضاها، تفکیک فضای نشیمن با سایر فضاها و تبدیل آن به یک اتاق پارتیشنی، پنهان کردن فضاهای نامناسب و ستون ها و دیوارهای کج و... . پارتیشن بندی امروز تا حدی گسترش یافته که در بسیارس از فضاها مورد اهمیت بسیاری است و در این کار از افراد ماهر و طراحان داخلی کمک و راهنمایی گرفته می شود.

مقاله پیشنهادی: جداسازی با پارتیشن در مکان های مختلف

از این رو بر آن شدیم تا علاوه بر معرفی برخی از انواع پارتیشن ها، کاربرد پارتیشن را در برخی مکان های پرکاربرد مورد بررسی قرار دهیم:

انواع مختلف پارتیشن کدامند؟

پارتیشن ها انواع گوناگونی دارند که می توان آن ها را بدین گونه برشمرد: پارتیشن شیشه ای، پارتیشن چوبی، پارتیشن تک جداره، پارتیشن دوجداره، پارتیشن قابل شستشو، پارتیشن آگوستیک، پارتیشن ام دی اف و غیره که هر کدام با توجه به کاربرد و فضای مورد نظر می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

طراحی و جلوه ی پارتیشن شیشه ای

پارتیشن شیشه ای با وجود جلوه ای که دارند با تمامی فضاها سازگاری دارند. ترکیب شیشه با فریم استیل می تواند جلوه ی پارتیشن شیشه ای را خاص تر کند. استفاده از استیل در پارتیشن شیشه ای جلوه ای بی مانند و زیبا را به پارتیشن شیشه ای می بخشد. ترکیب شیشه با یراق آلات موجب شده که جلوه ی پارتیشن های شیشه ای بسیار جذب کننده به نظر بیایند و می تواند در بسیاری از فضاها مورد استفاده قرار بگیرد.

در چه مکان هایی استفاده از پارتیشن چوبی مناسب است؟

همه ی ما می دانیم چوب بیشتر باید در جاهایی مورد استفاده قرار بگیرد که رطوبت کمتری دارند یا اصلا رطوبت وجود ندارد؛ پس اولین کار مهم این است که پارتیشن های چوبی را در مکان هایی دور از رطوبت نصب کنیم که بتواند با طول عمر بیشتری مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از پارتیشن های چوبی در پذیرایی، اتاق خواب ها، غذاخوری و فضای نشیمن می تواند بهترین جاهایی باشد که می توان نصب کرد. هر چند که در برخی مکان های اداری نیز در بخش هایی همچون آبدارخانه از این پارتیشن استفاده می شود.

انواع مختلف پارتیشن

پارتیشن ضد حریق چیست؟

پارتیشن ضد حریق پارتیشنی می باشد که قابل آتش سوزی نیست. امروزه استفاده از کلسیم سیلیکات در پارتیشن ها باعث شده که از حریق گرفتن آن ها جلوگیری شود. پارتیشن های ضد حریق با عایق بندی مناسب در بیشتر مکان ها کاربرد فراوان دارند.پارتیشن ضد حریق علاوه بر این خصوصیتش ضد کپک نیز می باشد. ارتفاع دیوار پارتیشن های ضد حریق به 12 متر تا ضخامت های مختلف قابل سفارش اند. علاوه بر این ها می توان به ضد آب بودن این پارتیشن ها اشاره کرد.

بهترین ایده ها برای اجرای پارتیشن اداری

پارتیشن اداری یکی از جداکننده های موقت فضای اداری است که به منظور بهینه سازی، زیباسازی و نظم دهی به فضای اداری بیشتر کاربرد دارد. دیوارهای پوشیده از گل و گیاهان ایده ای عالی برای اجرای پارتیشن اداری است. شما می توانید پارتیشن های خود را با فلاورباکس نیز تزئین کنید واجرای پارتیشن اداری را بی نظیر کنید. استفاده از پارتیشن های کوتاه و بلند اداری هم یکی از بهترین ایده ها برای اجرای پارتیشن بندی در فضاهای اداری مختلف است.

بهترین ایده ها برای اجرای پارتیشن اداری

استفاده از پارتیشن دوجداره در پارتیشن بندی اداری

یکی از پرکاربردترین انواع پارتیشن در محیط های اداری، پارتیشن دوجداره می باشد، چرا که این نوع  پارتیشن مناسب این مکان بوده و هر گونه مزاحمت های صوتی را مانع می شود. در پارتیشن دوجداره از شیشه های دوجداره استفاده می کنند که اغلب مواقع نیز از شیشه های مات به کار می برند تا از مزاحمت های دیداری نیز جلوگیری شود. ارتفاع پارتیشن های دوجداره در پارتیشن بندی اداری، امری کاملا سلیقگی بوده و بستگی به فضا و کاربرد آن دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد پارتیشن های اداری مقاله پارتیشن های اداری و مزایای آنها را مطالعه کنید.

طراحی پارتیشن منزل مسکونی به صورت خلاقانه و مدرن

یکی دیگر از مکان هایی که پارتیشن بندی بسیاری در آن انجام می شود، منازل مسکونی می باشند که در این بخش به بررسی اجمالی آن می پردازیم. از آنجایی که داشتن فضایی بزرگ و پر کاربرد در منزل همیشه مورد توجه بوده است، پارتیشن ها می توانند این کار را در قالب دکوراسیون منزل به شما ارائه دهند. یک قفسه ی بزرگ کتاب  می تواند به عنوان طراحی  پارتیشن منزل به کار برود. طراحی پارتیشن کنفی هم مورد مناسب و مدرنی برای دکوراسیون منزل است. در طراحی پارتیشن منزل خود می توانید از اشکال هندسی و الگوهای چرخشی استفاده کنید؛ مسلماً این عمل پارتیشن مدرن و خلاقانه ای را برای دکوراسیون منزل شما فراهم می کند. طراحی پارتیشن های چند منظوره برای منزل هایی که فضای کوچکی در اختیار دارند راهکاری مناسب و خلاقانه به حساب می آید. در منزل هایی که دارای حیاط هستند نیز می توان از پارتیشن حیاط استفاده کرد و آن فضا از برخی قسمت ها جدا کرد.

طراحی پارتیشن منزل مسکونی به صورت خلاقانه

پارتیشن بندی اتاق خواب و اتاق کودک

استفاده از قفسه ای باز و بزرگ در اتاق خواب می تواند پارتیشن خلاقانه ای در اتاق خواب باشد یا استفاده از دارتیشن هایی که سبک مدیترانه ای دارند می تواند پارتیشن خلاقانه ای برای اتاق خواب باشد. با قرار گیری مناسب تخت می توانید تاج تخت را که از هرگوشه ی آن بلندتر است به عنوان یک پارتیشن خلاقانه برای اتاق خواب خود به کار ببرید و آن را مابین فضای تخت و حمام قرار دهید.

امروزه استفاده از شیشه های سکوریت و شیشه های نشکن بیشتر در پارتیشن های شیشه ای کاربرد دارند. اگر شما نگران دکوراسیون و جداسازی اتاق خواب کودکتان هستنید می توانید از این نوع پارتیشن شیشه ای برای اتاق خواب کودک خود استفاده کنید. علاوه بر آن می توانید با قرار دادن پارتیشن شیشه ای در اتاق خواب کودک این امکان را به او بدهید که بر روی پارتیشن با آب رنگ های خود نقاشی بکشد و آن را به یک پارتیشن خلاقانه بدل کند.

پارتیشن بندی اتاق خواب

شاید این مقاله برایتان جالب باشد : پارتیشن های خانگی و مزایای آنها

انواع پارتیشن خانگی مدرن

امروزه با طرح های متنوعی پارتیشن خانگی مدرنی ساخته می شود اما بهتر است برای استفاده از در خانه به جنس و رنگ پارتیشن خانگی توجه شود. شما می توانید برای دکوراسیون اداره یا منزل خود از پارتیشن های فانتزی، لوکس و سه بعدی استفاده کنید. هرکدام از این پارتیشن ها نوع جدید در طرح ها و رنگ های مختلف هستند و به شما این امکان را می دهند که به سلیقه ی خودتان و متناسب با مکان در نظر گرفته شده پارتیشن خود را انتخاب نمایید.

 برای اطلاعات بیشتر در این خصوص مقاله بررسی دقیق و کامل انواع پارتیشن بندی را مطالعه کنید.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید تنوع را در فضای اطراف خود قرار دهید این است که از پارتیشن بندی استفاده کنید. قطعاً اگر شناخت کافی درباره انواع پارتیشن بندی داشته باشید، خواهید توانست بهتر فضای اطراف خودتان را ساخته‌ و پرداخته کنید.

پارتیشن بندی چیست ؟

زمانی که شما فضای اطراف خودتان را به‌صورت کاذب به چندین بخش مختلف تقسیم می‌کنید، درواقع پارتیشن‌بندی را انجام داده‌اید. پارتیشن‌ باعث می‌شود که شما بهترین استفاده از فضا را برده و بتوانید حس مالکیت را در فضای خانه یا اداره ایجاد کنید و بر اساس آن فعالیت‌های افراد را در خانه یا محیط اداری خود تفکیک کنید.

یک نکته مهم دیگر درباره پارتیشن‌ این است که تغییر دکوراسیون معمولاً گران‌تر از پارتیشن خواهد شد لذا یکی از مزایای پارتیشن‌ این است که شما می‌توانید بدون تغییر در دکوراسیون کلی فضای اطرافتان و البته با صرف هزینه کمتر نسبت به دکوراسیون منزل خود، فضایی جدیدتر را برای خود ایجاد نمایید.

انواع پارتیشن‌بندی ازنظر موقعیت مکانی

1) پارتیشن ثابت: این نوع پارتیشن‌بندی زمانی که است که اجزای پارتیشن روی زمین محکم قرارگرفته و پیچ شوند.

2) پارتیشن متحرک: در این نوع پارتیشن شما قابلیت تغییر و جابجایی را خواهید داشت و خواهید توانست که پارتیشن موردنظر خود را در قسمت‌های مختلف فضا قرار دهید.

انواع پارتیشن‌بندی ازنظر جنس

دقت داشته باشید که از جنس‌های مختلفی در پارتیشن‌بندی استفاده می‌شود که در ادامه مقاله قصد داریم سه مورد از پرکاربردترین انواع پارتیشن را به شما معرفی کنیم:
این سه مورد شامل پارتیشن‌‌های شیشه‌ای، MDF و PVC هستند که در موارد زیر درباره مزایای هر کدام نکاتی را ارائه خواهیم کرد...

پارتیشن

پارتیشن‌بندی از نوع شیشه‌ای

1) تمیزی راحت با یک شیشه‌شور و یک دستمال تمیز
2) انعطاف‌پذیری بالا
3) قابلیت جابجایی آسان
4) عایق صوتی به‌شرط کیفیت شیشه و دوجداره بودن آن
5) دارای انواع مختلف همچون مات، سکوریت، رنگی و ....
6) استفاده از نور طبیعی خورشید به دلیل قابلیت عبور نور در آن و صرفه‌جویی در هزینه
7) هزینه به نسبت پایین در نصب آن و سرعت بالا در اجرای این نوع پارتیشن‌

 

پارتیشن‌بندی از نوع MDF

1) اگر علاقه به جنس چوب دارید می‌توانید این حالت از انواع پارتیشن‌بندی را انتخاب کنید.
2) دارای استحکام و مقاومت بالا
3) اگر محیط پرسروصدایی دارید، این نوع پارتیشن می‌تواند به شما کمک کند چرا که عایق صوتی است.
4) در محیطی که رطوبت زیاد بوده و احتمال رشد قارچ وجود دارد، این نوع پارتیشن‌ دارای مقاومت بالایی که مانع از پوسیدگی خواهد شد.

 

پارتیشن‌بندی از نوع PVC

1) وزن سبک و قیمت مناسبی دارد.
2) ساخته‌شده توسط ونیل (پلاستیک سخت) به همراه روان کننده‌ها
3) مقاومت و استحکام بالایی دارد.
4) همانند دو نوع قبلی، این مورد هم در برابر صدا عایق است.
5) ارائه رنگ‌ها و طرح‌های مختلف در طراحی این نوع پارتیشن
6) تمیز کردن راحت تنها با یک دستمال مرطوب

دقت کنید که از جنس‌های دیگری هم در ساخت پارتیشن استفاده می‌شود و حتی به‌صورت ترکیبی هم از ترکیبات مختلف برای ساخت استفاده می‌کنند مثلاً از انواع پارتیشن‌بندی می‌توان به پارتیشن شیشه و MDF اشاره کرد که به‌صورت ترکیبی ایجاد شده‌اند.

پارتیشن بندی اداری در انواع تک جداره و دوجداره

قبل از اینکه بخواهیم درباره پارتیشن اداری صبحت کنیم، باید به این نکته اشاره کنیم که انواع تک جداره و دوجداره، شاید تنها تفاوتی که می‌توان درباره آن‌ها بیان کرد، تفاوت ازلحاظ هزینه و زیبایی است  و نمی‌توان خیلی از لحاظ سختی و مقاومت آن‌ها را متفاوت تلقی کرد.

پارتیشن

پارتیشن‌بندی تک جداره اداری

همان‌طور که از اسم آن هم مشخص است در این حالت شما با قاب‌های یک تکه مواجه هستید که وزن سبکی داشته و در آن‌ها تنوع و ظاهر به نسبت دوجداره کمتر است.
ضمناً برای استحکام بیشتر در این نوع، از ستون‌هایی در ساختار آن استفاده‌شده است که باعث خواهد شد که به‌راحتی روی زمین قرار بگیرد و از لحاظ قیمتی هم نسبت به نوع دیگر ارزان‌تر است.

 

پارتیشن‌بندی دوجداره اداری

این نوع پارتیشن به دلیل طراحی زیبا و تنوعی که درون خودش دارد علیرغم اینکه دارای قیمت بالاتری نیز است، نسبت به نوع دیگر دارای طرفداران بیشتری است.
در این نوع برخلاف تک جداره دیگر نیازی به ستون‌هایی برای قرارگیری روی زمین و ایجاد مقاومت نیست چرا که پارتیشن دوجداره خودش دارای استحکام و مقاومت است.

معمولاً در این سبک و در فضای بین دو جداره‌ها، ساختارهای پرده مانند یا کرکره مانند استفاده می‌شود.
اگر در یک اتاقی همراه با سیستم‌ها و شبکه‌های مختلف هستید، نیاز نیست نگران کابل‌ها و سیم‌ها باشید چرا که در قسمت‌هایی از این نوع پارتیشن شما خواهید توانست کابل‌ها و سیم‌ها را بصورت منظم قرار دهید.

از پارتیشن تک جداره می‌توانید به‌عنوان عایق صوتی استفاده کنید اما اگر در محیطی هستید که واقعاً سروصدای آزاردهنده‌ای دارد، می‌توانید از نوع دوجداره استفاده کنید چرا که بهتر می‌تواند عایق صدا باشد.

پارتیشن

پارتیشن‌بندی در منزل

اگر منزل شما کوچک است و می‌خواهید بیشترین استفاده را از فضاهای خود ببرید، بهترین کار این است که محیط خود را پارتیشن‌بندی کنید. مثلاً فرض کنید اگر یک اتاق نسبتاً بزرگی دارید، می‌توانید با پارتیشن، قسمتی را برای استراحت و قسمتی را برای کار کردن خود در نظر بگیرید. یا فرض کنید می‌خواهید فضای ناهارخوری شما از فضایی که اتاق نشیمن شماست جدا باشد، در اینجا اگر خانه‌ای نقلی و کوچک داشته باشید، خواهید توانست با پارتیشن، این دو فضا را از همدیگر تفکیک کرده و از آن نهایت لذت ببرید.

حتی ممکن است از پارتیشن برای تفکیک سطح سرویس بهداشتی و حمام خود استفاده کنید. همه‌چیز در خانه در اختیار و سلیقه شماست که چگونه دکور خانه خود را ساخته‌ و پرداخته نمایید.

 

استفاده از حداکثر ظرفیت‌ها در پارتیشن‌بندی

دقت کنید که همیشه نیاز نیست بهترین ترکیب‌ها و مواد را برای ساخت پارتیشن خود استفاده کنید. گاهی استفاده از چند گلدان گل، یک کتابخانه، چندتکه چوب و ... میتواند فضایی دل‌نشین را برای شما و مهمانان شما پدید آورد پس اجرای پارتیشن‌بندی لزوماً با صرف هزینه‌های گران‌قیمت همراه نیست.

پارتیشن

نتیجه‌گیری

استفاده از پارتیشن را به کسانی که می‌خواهند تغییری را در دکوراسیون خود پدید آورند، توصیه می‌کنیم. در این مقاله درباره انواع پارتیشن بندی صحبت کردیم حال شما می‌توانید بسته به بودجه و هدفی که دارید، نوع پارتیشن خود را لحاظ کرده و سفارش دهید.

برای سفارش پارتیشن ، با آرکا پارتیشن تماس بگیرید.

09190336036 - 09214424376

به اشتراک بگذارید: B D C V
انواع-پارتیشن-بندی-و-کاربرد-های-آن