ایده‌های خاص در پارتیشن‌بندی

پارتیشن و لزوم استفاده از آن

پارتیشن در اصل اشاره به‌نوعی تقسیم‌بندی کاذب در فضا است که امروزه از آن استقبال شده است.
یکی از مهم‌ترین دلایل استقبال افراد از آن به این دلیل است که ساختار زندگی امروزه انسان‌ها شهری شده است.

فضای شهری و وجود آپارتمان و فضاهای کوچک برای کار و زندگی سبب شده است مجبور به زندگی در این فضاها باشیم و لزوم استفاده از پارتیشن تا حدی به این موضوع مرتبط می‌شود.
اما این پایان کار نیست و شما خواهید توانست که با اجرای پارتیشن‌بندی در مکانی که حضور دارید، بر کوچکی فضای اطراف خود غلبه کرده و محیط اطراف خودتان را توسعه دهید.

پارتیشن

مزایای استفاده از پارتیشن

استفاده از این کار مزایای زیادی دارد که چند مورد مهم را بیان خواهیم کرد:

1) بهینه‌سازی فضا و استفاده از کوچک‌ترین فضا
2) دادن حس مالکیت به افراد در محیط زندگی و نیز اداری
3) ایجاد نوعی عایق صوتی یا حرارتی در محیط
4) کاهش هزینه (دقت داشته باشید که گاهی شما برای تأمین فضای موردنیاز خود را مجبور هستید جای بزرگ‌تری را اجاره کنید اما می‌توانید در همان فضای کوچکی که هستید با پارتیشن بتوانید از فضای کوچک خود استفاده کنید)
5) تنوع در زندگی و خروج از یکنواختی
6) ساختار منظم در فضای کاری و زندگی

پارتیشن با هزینه کم

نکته‌ای که گاهی برخی از افراد آن را اشتباه متوجه می‌شوند این است که فکر می‌کنند زمانی که اسم از تقسیم فضاهای اطرافشان و اجرای آن می‌آید، حتماً باید هزینه‌های زیادی را صرف کنند. صرف هزینه در اجرای پارتیشن‌بندی کاملاً بستگی به نگرش شما خواهد داشت.

شما می‌توانید از انواع مختلف پارتیشن استفاده کنید و برای آن‌ها بسته به بودجه خود هزینه کنید.
اما شما خواهید توانست با حداقل هزینه هم خانه یا محیط اداری خود را به بهترین شکل تقسیم کنید. مثلاً استفاده از گیاهان یا یک کتابخانه یا استفاده از تکه‌های چوب بامبو و ... می‌تواند فضای شما را زیبا کرده و آن را تفکیک نماید

شرط لازم برای انجام این کار، داشتن اندکی خلاقیت است که بتوانید از انواع وسایلی که شاید به هیچ دردی نخورند برای خود یک فضای جدید درست کنید.

پارتیشن

پارتیشن در منزل و چند ایده ساده

شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که می‌خواهید هم درون خانه به زندگی خود برسید و هم اینکه کار کنید. پارتیشن راهی مناسب برای شماست تا محیط کاری را از زندگی خود تفکیک کنید.

ممکن است شما یک اتاق پذیرایی بزرگ داشته باشید که در قسمتی از آن میزی را تدارک دیده و برای خوردن غذا، دور آن جمع شوید. می‌توانید در اینجا هم بین فضای پذیرایی خود و ناهارخوری جدایی بیندازید.

ممکن است خانه‌ای قدیمی داشته و آن را مرکز اقامت کرده باشید و می‌خواهید از حمام‌هایی در گوشه اتاق استفاده کنید. بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که برای همچنین فضایی در یک گوشه یک پارتیشن در نظر بگیرید تا افراد به‌راحتی حمام کنند.

اگر چند فرزند در خانه دارید اما تعداد اتاق‌های منزل کافی نیست که برای هرکدام بخواهید یک اتاق اختصاص دهید، وقت آن است که از پارتیشن استفاده کنید تا بتوانید برای هر فرزند یک فضایی به‌عنوان اتاق فراهم کنید.

پارتیشن

پارتیشن در اداره و چند ایده ساده

در اداره می‌توانید برای کاهش هزینه مصرف روشنایی خود، از پارتیشن‌های عبور دهنده نور می‌توانید استفاده کنید مثل استفاده از شیشه. با این کار هم فضای اطراف شما روشن خواهد بود هم اینکه خستگی را از فضای خود دور خواهید کرد.

آیا در فضای اداری خود احساس می‌کنید که وسایل زیادی دارید و می‌خواهید یک انباری داشته باشید تا بتوانید این وسایل را درون آن نگهداری کنید؟ بسیار خوب، درست کردن انباری را با پارتیشن در گوشه‌ای از محیط اداری خود انجام دهید.

اگر در اداره خود بخش‌های مختلف دارید و می‌خواهید قسمت‌های مختلف را تفکیک کرده و به‌نوعی به اداره خود نظم دهید، استفاده از پارتیشن را به شما توصیه می‌کنیم چراکه خواهید توانست در محیط خود سازمان‌دهی خوبی برقرار کنید.

پارتیشن تکجداره و دوجداره در اداره

در قسمت قبل درباره چند ایده ساده صحبت کردیم که می‌توانید در محیط اداری خود بکار ببرید اما در این قسمت می‌خواهیم دو نوع مهم در پارتیشن‌بندی اداری را بیان کنیم.

پارتیشن

1) پارتیشن تکجداره: این نوع ازنظر استحکام و مقاومت تفاوت آن‌چنانی با دوجداره ندارد اما نسبت به نوع دیگر هزینه کمتری را دارد. ضمناً در این مدل، شما با تنوع و مدل‌های کمتری نیز روبرو هستید. در این مدل از ستون‌هایی استفاده‌شده است تا به‌راحتی روی زمین قرار بگیرند در ضمن تک جداره‌ها عایق صدا نیز هستند.

2) پارتیشن دوجداره: در این نوع شما با طرح‌ها و مدل‌ها بیشتری روبرو هستید که دست انتخاب را برای شما باز نگه خواهد داشت اما باید دقت کنید که هزینه این حالت بیشتر از تک جداره خواهد بود.
این مدل نیازی به ستون ندارد چراکه به‌راحتی روی زمین قرار گرفته و از این نظر محکم است اما در مقایسه با تک جداره بهتر می‌تواند در یک محیط شلوغ جلوی صدا را بگیرد.

معمولاً شما خواهید توانست بین دو جدار، از پرده استفاده کنید تا حریم شخصی افراد را بهتر رعایت کنید. در ضمن اگر از یک سیستم در فضای خود استفاده می‌کنید، می‌توانید برای زیبایی بیشتر، این سیم‌ها را درون فضای تعبیه‌شده درون پارتیشن دوجداره قرار دهید.

پارتیشن

شیشه، MDF و PVC در پارتیشن

معمولاً شیشه، MDF و PVC از پرکاربردترین وسایل در ساخت پارتیشن هستند که در محیط‌های اداری و خانه استفاده می‌شوند. هرکدام از موارد بالا دارای ویژگی‌های خاص خودشان هستند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

راحتی در تمیز کردن، مقاومت و استحکام خوب، کیفیت بالا در عایق‌بندی صدا، دارای طرح‌های مختلف و ... ازجمله صفات مشترکی است که شما می‌توانید در هر سه ترکیب معرفی‌شده در بالا مشاهده کنید.

در حال حاضر پارتیشن‌بندی خانگی و اداری در طراحی پیشرفته‌ی دکوراسیون بسیار رواج یافته است. در دنیای رو به رشد و متنوع پارتیشن ها، مهارتِ استفاده از کمترین امکانات، کمترین هزینه‌ها و بیشترین بازدهی بسیار مورد اهمیت است. برای رسیدن به چنین منظوری، نیازمند ایجاد طرح‌ها و ایده‌های خاص در عرصه ‌ی پارتیشن‌بندی هستیم. در این مقاله برآن هستیم تا شما را با ایده های خاص و جدید در باب پارتیشن بندی آشنا کنیم.

  1. در حال یا پذیرایی ِخانه‌ های بدون پنجره از پارتیشن پرده ای استفاده کنید.

       امروزه با رواج آپارتمان نشینی، خانه‌ها کوچک و کوچک تر می‌شوند. حتی اگر خانه‌ی شما بسیار بزرگ است و پنجره‌ای در حال یا پذیرایی ندارید، می‌توانید از پارتیشن پرده ای طرح ایجاد یک پنجره ی مصنوعی را ایجاد کنید. پارتیشن پرده ای در چنین خانه ای می‌تواند در قسمت جدا کننده‌ی حال و پذیرایی قرار گیرد. در میان پارتیشن پرده ای، اگر دوست داشته باشید از پارتیشن چوبی و یا شیشه ای استفاده کنید. اگر چنین طرحی را ایجاد کردید، در زیر شیشه‌ی شفاف یا بر روی چوب طرح کاغذ دیواری از منظره ای از طبیعت بزنید. حتی اگر از پارتیشن شیشه ای یا چوبی در میان پارتیشن پرده ای استفاده نکردید، ایرادی ندارد، شما می‌توانید به تنهایی از پارتیشن پرده‌ای در میان حال و پذیرایی استفاده کنید و در هر زمان که تمایل دارید آن را بسته یا باز کنید.

پارتیشن

اطلاعات بیشتر در خصوص پارتیشن شیشه ای :  خصوصیات و کاربرد پارتیشن های شیشه ای

  1. اگر شرکت بزرگی دارید و می‌خواهید فضای حال آن را مدیریت کنید. می‌توانید با چندین پارتیشن بندی اداری تک جداره یا دوجداره‌ی شیشه‌ای، فلزی، ام دی اف، میز منشی و مکان نشیمن ارباب رجوع ها را به وسط حال بیاورید. در این صورت پیشنهاد خلاقانه‌ی ما بیشتر بر روی پارتیشن چوبی و ام دی اف طرح دار یا قفسه ای است. می‌توانید در میان قفسه‌ها از انواع کتاب، لامپ، گلدان‌های کوچک رنگارنگ یا انواع وسایلی که در شرکت یا اداره آن را تولید یا استفاده می کنید، در جلب مشتری یا اطلاع رسانی عمومی، بهره ببرید.
  2. اگر اتاق خواب بسیار بزرگی دارید می‌توانید در قسمت انتهایی آن با یک پارتیشن بندی خانگی متحرک یا غیر متحرک، حمام مستر یا اتاق پرو یا اتاق ورزش درست کنید.
  3. اگر پنجره‌های خانه یا اداره شما بسیار بزرگ هستند، می‌توانید در روبروی پنجره، پارتیشن چوبی یا ام دی اف متحرک طرح دار بگذارید و با ایجاد چنین طرحی شاهد شکست بسیار زیبای نور باشید.
  4. از فضای پرتی شرکت، اداره یا خانه بیشترین سود را ببرید و معایب مکان را پنهان کنید. یک متخصص پارتیشن بندی با پارتیشن بندی خانگی یا اداری درست و خلاقانه می‌تواند طرح سالن یا اتاق های شما را یک دست و بی عیب کند. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص مقاله چگونه یک متخصص پارتیشن بندی محیط شما را متمایز، بزرگ و منحصر به فرد می سازد؟ را مطالعه کنید . در این طرح، مکان های پرتی شرکت، اداره یا خانه به منظور استفاده از رختکن، آبدارخانه، انباری، گلخانه، آکواریوم و غیره، به کار گرفته می‌شوند.
  5. اگر خانه یا شرکت شما بسیار کم نور است، از پارتیشن خانگی یا اداری شیشه ای به منظور بزرگ تر کردن محیط استفاده کنید. در این بین اگر جسورتر باشید، می‌توانید از شیشه های طرح دار و منحنی در جهت زیباتر کردن فضا و مدرن کردن آن بهره ببرید.
  6. اگر به دنبال طرح های منحصر به فرد و خاص می‌ گردید و همچنین علاقه ی بسیاری طبیعت و فضای سبز دارید، می‌ توانید در پارتیشن بندی اداری یا خانگی با استفاده از چوب های بامبو، حس و حال دیگری ایجاد کنید، مخصوصا اگر این کار را در میانه‌ی سالن یا محیط خود انجام دهید و پایین بامبو ها از نور های  چراغ یا لامپ های مخفی نیز، استفاده کنید.  همچنین اگر اداره یا شرکت و خانه‌ی شما چند طبقه است، می‌توانید به جای نرده های فلزی، پارتیشن های چوبی، بامبو یا ام دی اف ایجاد کنید.

نتیجه‌گیری

پارتیشن راهی مناسب است برای اینکه بتوانید فضاهای خود را بهتر مدیریت کنید. اجرای آن کاملاً بستگی به هدف و بودجه شما دارد.
در این مقاله سعی کردیم نکات پارتیشن‌بندی را که مهم بود را ارائه کنیم تا بتوانید با استفاده از آن‌ها، در فضای زندگی خود تغییر ایجاد کنید.

توجه داشته باشید که ایده‌ های فوق، گوشه‌ ی کوچکی از طرح های جدید و خاص در دنیای پارتیشن هاست. شما هم اکنون می توانید با بررسی و مشورت با متخصصان آرکا پارتیشن در شرکت، اداره و یا محل زندگی خود با یک پارتیشن بندی منحصر به فرد از هزاران طرح خلاقانه مطلع شوید.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پارتیشن‌ها، می‌توانید به مقاله زیر مراجعه کنید:

با پارتیشن اداری و خانگی ام دی اف (mdf) بیشتر آشنا شویم

 

به اشتراک بگذارید: B D C V
پارتیشن-اداری-آرکا