خصوصیات و کاربرد پارتیشن های شیشه ای

اگر بخواهیم پارتیشن را به صورت تحت اللفظی ترجمه کنیم باید گفت که به معنای جداسازی و قسمت بندی است. در زمان های قدیم پارتیشن‌ها بیشتر از چوب ساخته می‌شد. این مجموعه پارتیشن‌‌های بلند معمولا تا سقف ادامه پیدا می کرد. در فرهنگ ایرانی پارتیشن را به صورت تقسیم، دیواره، دیوارک، تیغه، جداکردن، حدفاصل، وسیله یا اسباب تفکیک تعریف می‌کنند؛ اما امروز در معنای دیوارک بسیار کاربردی‌تر از سایر تعریف‌های موجود است. با توجه به تعریف آن به عنوان دیوارک می‌توان نتیجه گرفت که در واقع دیوارکوچکی است که به صورت دوجداره طراحی می‌شود. این دیوار متناسب با نیاز ساختمان به آن افزوده می‌شود.

تاریخچه‌ی پارتیشن

در ابتدای طراحی ساختمان پارتیشن اصلا وجود نداشته است. به تدریج و با گسترش صنعت ساختمان‌ سازی نیاز به این سازه‌ها بیشتر احساس شد. در واقع ساختمان‌ها برای جداسازی فضاها و محیط‌های داخلی به آن احتیاج داشتند. وظیفه‌ آن در این ساختمان‌ها تفکیک، جداسازی و تقسیم‌ بندی قسمت‌های داخلی ساختمان به صورت عملی بود.

جنس پارتیشن‌های اولیه بیشتر ترکیبی از چوب و پارچه بود. این پارتیشن‌ها به صورت صفحه‌هایی شلف مانند روی سقف قرار گرفته و مکان مناسبی برای قرارگیری کتاب‌ها و وسایل مختلف به شمار می‌آمدند. اینها سبب به وجودآمدن دو فضای کاربردی و جدا در کنار یکدیگر شدند.

پارتیشن

دلیل استفاده از پارتیشن

وظیفه‌ی دیوار در ساختمان در واقع جداسازی و تفکیک فضاهای مختلف است. شاید این عملکرد در ساختمان بسیار ساده به نظر برسد ولی نقش مهمی در دکوراسیون و طراحی داخلی ایفا می‌کند. در واقع خلق ایده‌های نوین در زمینه‌ی طراحی داخلی، توسعه، صنعت و معماری سبب شده تا فضای داخلی ساختمان‌ها به بهینه‌ترین شکل ممکن مورد استفاده قرار بگیرد.

پارتیشن بندی چیست؟

همانطور که در ابتدا گفتیم به معنای قسمت بندی و جداسازی فضاهای مورد نظر است. در واقع موجب استفاده‌ی بهینه از فضای موجود می‌شود. این موضوع در فضاهای بزرگ‌تر بیشتر خود را نشان می‌دهد، چرا که می‌توان این فضاها را به سادگی به چند قسمت تقسیم کرده و در هر قسمت کار متفاوتی انجام داد. این کار در انواع مکان‌های اداری، مسکونی و غیر مسکونی کاربرد دارد.

این سازه بر حسب نوع کاربرد به دو دسته‌ی ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند. پارتیشن ثابت به نوعی گفته می‌شود که به وسیله‌ی پیچ و مهره به زمین متصل می‌گردد، این نوع سازه‌ها در دو نوع کوتاه و بلند طراحی شده ‌اند. پارتیشن متحرک نیز به سازه‌ای گفته می‌شود که به سادگی جابه جا شده و محل قرارگیری آن متناسب با دکوراسیون محیط قابل تغییر می‌باشد. البته این دیوار متحرک انواع مختلفی دارد. در ادامه‌ی مقاله برخی از انواع آن را برای شما معرفی خواهیم کرد.

پارتیشن

از آنجا که پارتیشن‌های خانگی و اداری در انواع مختلفی هستند ، دانستن خصوصیات و کاربردهای پارتیشن ها در هنگام انتخاب جنس پارتیشن اداری یا پارتیشن خانگی بسیار مورد اهمیت است . در این مقاله قصد داریم تا خصوصیات و کاربردهای پارتیشن های اداری یا پارتیشن های خانگی شیشه ای را بررسی و تشریح کنیم.

شیشه ماده ای بی نظیر برای پارتیشن بندی اداری یا پارتیش بندی خانگی است، چرا که با شفافیت و جلای فوق العاده ی خود، زیبایی بی همتایی برای شرکت تجاری یا اداره ی شما فراهم می کند و همچنین به آسانی هم می توانید آن را نگهداری و تمیز کنید.

بنابر درخواست مشتری می توان پارتیشن شیشه ای اداری را در دو نوع پارتیشن شیشه ای تک جداره یا پارتیشن شیشه ای دو جداره ، پارتیشن شیشه ای فریم دار یا پارتیشن شیشه ای بدون فریم ، پارتیشن شیشه ای مات و پارتیشن شیشه ای غیر مات ، تاشو و کشویی ، در اندازه و ابعاد گوناگون نصب کرد . اگر نسبت به صدا حساس هستید ، باید بدانید که اگر پارتیشن شیشه ای اداری یا پارتیشن خانگی شیشه ای شما به شکل دو جداره نصب گردد ، در برابر آلودگی های صوتی ، مقاوم تر است .

همچنین از آن جا که در پارتیشن شیشه ای اداری ، شیشه یک ماده بی رنگ و شفاف است ، به خوبی با دیگر ملزومات و وسایل دیگر اداره یا شرکت هماهنگ می شود . شیشه ها طرح ها و حالات مختلفی از جمله دایره ای شکل دارند ، شما می‌ توانید در پارتیشن شیشه ای با ایجاد یک طرح خلاقانه ، بسته به وضعیت ، شکل و نوع کار اداره یا شرکت ، از پارتیشن اداری تک جداره یا پارتیشن اداری دو جداره ی  بسیار زیبا و ارزان قیمت بهره مند شوید .  

مقاله پیشنهادی : تفاوت پارتیشن های دوجداره و تک جداره

عمر یک پارتیشن شیشه ای اداری بسیار زیاد است و به سرعت نیز نصب می شود . لذا اگر اتصالات کار پارتیشن به خوبی انجام شده باشد، یکی از بهترین گزینه ها برای ادارات یا شرکت ها محسوب می شود . نگران شکسته شدن شیشه ها در پارتیشن شیشه ای نباشید، می توانید در پارتیشن شیشه ای اداری از شیشه های سکوریت نشکن استفاده کنید .

پارتیشن شیشه ای ادارای ، فضای تجاری کار را بزرگتر و فعال تر نشان می‌دهد ، در نتیجه میزان صمیمیت ، تعامل ، همکاری و ارتباط با همکاران بالا رفته و بر راندمان کلی شرکت تاثیر مثبتی می گذارد ، چرا که به دلیل زاویه دید بالا، همکاران حتی در اتاق خود نیز می توانند با یکدیگر ارتباط بصری یا چشمی برقرار کنند. مدیران نیز به کار کارمندان تسلط بیشتری داشته و در نتیجه کارمندان می دانند که هیچ چیز از چشم مدیران پنهان نمی ماند.

بنابراین بزرگترین خصوصیت و کاربرد پارتیشن شیشه ای در این است که یک مدیر یا کارمند می‌تواند همزمان هم از فعالیت سایرین مطلع باشد و دید بالا و خوبی نسبت به محیط داشته باشد و در ثانی می تواند به طور همزمان از یک فضای خصوصی نیز بهره مند باشد. این خصوصیت و کاربرد پارتیشن شیشه ای در هیچ یک از پارتیشن های اداری دیگر به صورت کامل وجود ندارد . این موضوع استثنایی در مورد مشتری نیز صدق می کند. در هنگام ورود به پارتیشن شیشه ای اداری، به دلیل باز بودن محیط ، مشتری می داند که هیچ موردی در اداره یا شرکت برای پنهان کردن وجود ندارد، در نتیجه میزان راحتی ، اعتماد و ارتباط با مشتری نیز بهبود می یابد .

برای آشنایی بیشتر با پارتیشن های شیشه ای مقاله آشنایی با انواع پارتیشن های شیشه ای را مطالعه فرمایید .

پارتیشن بندی شیشه ای

از آن‌جایی که هزینه‌ی توسعه‌ی دفتر در مراکز تجاری مدرن بسیار زیاد است و جا به جایی و تغییر محل شرکت هم دردسرهای خاص خود را دارد، بنابراین استفاده‌ بهینه از فضای موجود بسیار مهم است. به همین دلیل بیشتر مدیران به جای تغییر محل شرکت، استفاده از پارتیشن اداری را به عنوان یک گزینه‌ مناسب انتخاب خواهند کرد.

استفاده از این نوع دیوار متحرک علاوه بر تقسیم‌بندی اتاق‌ها موجب می‌شود تا میزان استفاده از فضای موجود هم افزایش یابد، در بیشتر شرکت‌های بزرگ استفاده از نوع شیشه‌ای متداول‌تر است. سازه‌ی شیشه‌ای با داشتن ظاهری مدرن و انعطاف پذیری بالا، موجب افزایش نظم در محیط‌های داخلی شرکت‌ها می‌شوند. برخی مدیران عقیده‌ دارند که استفاده از این دیوار متحرک باعث کاهش مزاحمت و حواس پرتی کارمندان شده و از این طریق بهره‌وری آن‌ها افزایش می‌یابد. در ادامه برخی مزایای این نوع سازه‌ی شیشه‌ای را بررسی خواهیم کرد.

پارتیشن

نگهداری پارتیشن شیشه‌ای

بر خلاف انواع دیگر پارتیشن ‌ها این نوع از پارتیشن به راحتی قابل تمیز کردن است. برای این کار تنها کافی است که از یک شیشه‌شور و یک دستمال مخصوص استفاده کنید.

هزینه‌ی اجرای پارتیشن شیشه‌ای

هزینه‌ی نصب نوع شیشه‌ای در مقایسه با ساخت دیوار ثابت بسیار کمتر است. چرا که برای نصب این نوع نیازی به تغییرات اساسی در قسمت ساختاری و داخلی نیست. از طرفی به دلیل کاهش نیاز به لامپ یا چراغ الکتریکی در طول روز؛ هزینه‌های مصرف انرژی کاهش یافته و به دنبال آن از هزینه‌های کلی شرکت هم کاسته می‌شود. این کار علاوه بر منفعت مالی، جنبه‌ی مثبتی در محیط زیست دارد.

پارتیشن

روشنایی کافی در روز با استفاده از پارتیشن شیشه‌ای

نبود نور طبیعی در محیط کاری به مرور زمان علاوه بر کاهش بهره‌وری کارکنان، تاثیرات روانی منفی در آن‌ها دارد. نور طبیعی علاوه بر آن‌که در سلامت و روح و روان کارکنان تاثیر مثبتی به جای می‌گذارد؛ کارایی و بهره‌وری کارمندان را هم تا حد زیادی افزایش می‌دهد. نوع شیشه‌ای با تامین نور طبیعی محیط کار در روز، بر سلامت و بهره وری کارکنان می‌افزاید.

حریم خصوصی در پارتیشن شیشه‌ای

بسیار از افراد تصور می‌کنند که با نصب دیوار شیشه‌ای حریم خصوصی کارمندان از بین می‌رود و بسیاری از مدیران به دلیل همین مسئله در نصب این نوع دیوار مردد هستند؛ اما این موضوع لزوما درست نیست، در این موارد می‌توان از شیشه‌های مات استفاده نمود. این موضوع علاوه بر حفظ حریم خصوصی کارمندان، خللی در ورود نور طبیعی به محیط ایجاد نمی‌کند.

پارتیشن

ظاهر پارتیشن شیشه‌ای

از آن جایی که محیط داخلی یک شرکت نقشی مهم در جذب مشتریان جدید ایفا می‌کند؛ استفاده از پارتیشن شیشه‌ای سبب می‌شود تا علاوه بر افزایش زیبایی محیط کار، جنبه‌ حرفه‌ای بودن آن هم افزایش یابد. در این موضوع اصلا ظاهر شرکت شما مهم نیست. استفاده از انواع دیوارهای شیشه‌ای مثل شیشه مات یا رنگی، دفتر کاری منحصر به فرد را به شما هدیه می‌دهد.

عایق صوتی و پارتیشن‌ شیشه‌ای

نوع شیشه‌ای این سازه به دلیل داشتن شیشه‌های دو جداره در برابر نفوذ سر و صدا بسیار مقاوم عمل می‌کنند. علاوه بر این شیشه‌های دوجداره نسبت به دیوارهای ثابت عایق صوتی بهتری به شمار می‌روند. این موضوع سبب به حداقل رسیدن حواس پرتی کارکنان و افزایش بهره‌وری آن‌ها می‌گردد.

طول عمر پارتیشن‌های شیشه‌ای

این نوع علاوه بر طراحی بسیار زیبا و تنوع در جنس و رنگ؛ به دلیل داشتن ضخامت شیشه‌ای بالا بسیار استاندارد بوده و در برابر ساییدگی و شکستن بسیار مقاوم عمل می‌کنند؛ بنابراین با مراقبت و نگهداری صحیح و اصولی از این سازه‌ی شیشه‌ای می‌توان سال‌ها از آن بهره برد.

پارتیشن شیشه ای

پارتیشن‌ آلومینیومی

به مجموعه‌ای از پارتیشن‌ ها گفته می‌شود که جنس آن‌ها از فریم آلومینیوم باشد. نوع تک جداره‌ی این نوع سازه در به صورت تک جداره‌ی 6 میل، تک جداره‌ی 16 میل ام دی اف، تک جداره 16 میل لترون و نوع دوجداره‌ی آن هم در دو نوع 6 میل و 16 میل ام دی اف در بازار قابل خریداری است.

در پارتیشن بندی آلومینیومی، اغلب در بدنه آن از شیشه نیز استفاده می شود.

شما می توانید از پارتیشن شیشه ای تک جداره یا پارتیشن شیشه ای دو جداره در مکان هایی مانند مراکز خرید ، هتل ها ، رستوران ها ، بیمارستان ها ، آرایشگاه ها ، ادارات  و سایر شرکت های تجاری و استفاده کنید.  با ایجاد پارتیشن شیشه ای اداری ، فضای اداره یا شرکت شما بسیار رسمی و امروزی دیده خواهد شد. برای ارتباط با متخصصان حرفه ای در امر پارتیشن شیشه ای اداری می توانید هم اکنون با گروه آرکا پارتیشن تماس حاصل فرمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پارتیشن‌ها ، می‌توانید به مقالات پیشین در سایت از جمله "پارتیشن های خانگی و مزایای آنها" و "پارتیشن های اداری و مزایای آنها" در پارتیشن بندی‌ مراجعه کنید .

به اشتراک بگذارید: B D C V
پارتیشن-شیشه-اداری